Článek
Oběti jsou z několika demonstrací, uvedla televize. První velký protest byl hlášen ve čtvrtek z Mašhadu, po němž následovala další města. V noci na pondělí policie zasahovala proti demonstrujícím také v Teheránu a použila proti nim slzný plyn.
Írán se potýká s vysokou mírou nezaměstnanosti hlavně mezi mladými lidmi. V zemi je vysoká inflace a lidem se nelíbí vysoké ceny zejména potravin.
Prezident Hasan Rúhání uvedl, že Íránci mají právo vyjádřit svůj názor a kritizovat vládu, kritika ale podle něj nesmí vyústit v násilí. „Lidé mají absolutní svobodu kritizovat vládu a protestovat, jejich protesty by ale měly přispět k vylepšení situace v zemi. Kritika by neměla být provázena násilím a ničením veřejného majetku," řekl Rúhání.
Ten byl letos zvolen na druhé funkční období v čele země i díky slibu, že ozdraví ekonomiku, poznamenanou léty mezinárodních sankcí.
Protesty jsou největšími nepokoji v Íránu od roku 2009, kdy Íránci vyšli do ulic po druhém zvolení prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, protože vinili revoluční gardy ze zmanipulování výsledků voleb. Nepokoje trvaly několik měsíců a vyžádaly si několik desítek mrtvých a stovky zatčených.