Článek
Twitterový účet @1500tasvir s více než 170 tisíci sledujícími v průběhu pondělka zveřejnil několik videí z různých univerzitních kampusů v Íránu, kde proti studentům zakročily bezpečnostní složky. Na Sharif University v Teheránu policisté podle agentury Reuters nasadili do davu studentů slzný plyn a část z nich stíhali v podzemním parkovišti univerzity.
Agentuře Reuters se záběry nepodařilo nezávisle ověřit.
Jedno video zachycuje protestující studenty v University of Kurdistan ve městě Sanandadž.
امروز یازده مهر سنندج، دانشگاه کردستان.#مهسا_امینی pic.twitter.com/tCCIKrAPJE
— +۱۵۰۰تصویر (@1500tasvir) October 3, 2022
Další záběry ukazují protesty vysokoškoláků ve městě Zandžán či Mašhad. V pondělí se podle Reuters protestovalo i na univerzitách ve městech Šíráz, Kermánšáh a Jazd. Protestující na záběrech měli skandovat „nezávislost, svobodu a smrt Chameneímu“.
دانشگاه زنجان، یازده مهر ۱۴۰۱#مهسا_امینی pic.twitter.com/RNfNPkK6OR
— +۱۵۰۰تصویر (@1500tasvir) October 3, 2022
در دانشگاه فروسی مشهد، بسیجیها در جواب اعتراض دانشجوها ایستادند مقابلشان نماز جماعت میخوانند.#جمهوری_ابله_اسلامی#مهسا_امینی pic.twitter.com/dHpaVXcs8b
— +۱۵۰۰تصویر (@1500tasvir) October 3, 2022
Ačkoli lze na některých videích z potlačení protestů na vysokých školách slyšet z dálky střelbu, není potvrzeno, že ji policisté nasadili. Podle zpráv lidskoprávních skupin a podle dalších záběrů na sociálních sítích ale proti některým protestujícím při jiných demonstracích bylo stříleno ostrými náboji. Při zásazích proti demonstracím za několik týdnů zemřelo přes 130 Íránců, uvádí lidskoprávní skupina Iran Human Rights. Vláda oficiální ztráty na životech nesděluje.
Policisté v Íránu rozhánějí demonstranty ostrými náboji
Jedny z největších protivládních protestů za poslední dekády začaly v Íránu po smrti 22leté Mahsy Amíníové, která zemřela po zadržení mravnostní policií. Ta ženu zadržela kvůli porušení pravidel pro nošení pokrývky hlavy. Demonstrace proti íránské vládě v čele s ajatolláhem Chameneím propukly krátce po jejím pohřbu 17. září, od té doby se v 31 provinciích po celém Íránu střetávají bezpečnostní složky s davy protestujících.