Článek
Nervovým centrem celosvětového pacifistického hnutí se stal v posledních dnech Londýn. Organizátoři zdejšího pochodu z organizace Stop the War Coalition (STWC) si tu na severním předměstí obývaným převážně přistěhovalci pronajali počátkem února kancelář. Frekvence zvonění telefonů se od pondělí značně zvýšila, v pátek už personál nestačil sluchátka téměř zvedat.
"Před několik dny jsem byli dva. Teď nám pomáhá přes sto lidí a stejně všechno nestíháme," přibližuje nadšení panující v kanceláři jedna ze dvou placených pořadatelů dnešní akce Jane Mayesová. Ostatní lidé pracují zadarmo.
Pochod financují odbory
K STWC se v Británii přihlásilo 450 organizací, včetně Greenpeace. Koalice získala podporu také u politických stran, například u liberálů. Finance na přípravu pochodu, tj. na nákup plakátů, papíru do tiskáren či provoz telefonních linek, poskytli jednak malí dárci, tak i odborové organizace, konkrétně požárníci a učitelé.
Pořádání akce je totiž poměrně drahé. Jen pronájem Hyde Parku, kde se vše převážně koná, vyjde na šest tisíc liber (asi 300 tis.Kč). Další pět tisíc liber (asi 250 tis.Kč) spolyká výroba nezbytných plakátů. Aktivistům pomohl i bulvární deník The Daily Mirror, jež jim v blízkosti místa pro řečníky zaplatil pronájem velkoplošné obrazovky za deset tisíc liber (asi 500 tis.Kč). Zadarmo noviny natiskly rovněž tisíce letáků vyzývajících k účasti na pochodu.
Pacifisté ovládnou 603 měst
Podle internetových stánek mírových aktivistů proběhnou dnes protesty v 603 městech ve více jak 60 zemích. Z velkých států se nezapojila jen Čína. Největší počet shromáždění proti válce proběhne v Evropě, přes 300, zapojila se ale také Oceánie. Na Starém kontinentu demonstrace zkomplikují život vedle Londýna, kde vše značně v půl druhé našeho času, také Barceloně, Římu, Paříži a Berlínu.
Spojené státy hlásí největší pochod v New Yorku, kde se má sejít asi 200 tisíc. Mírové akce se uskuteční i v dalších asi 140 městech. Seznam měst, kde se protesty uskuteční, najdete zde.