Článek
V pondělí večer místního času propukl požár v zadržovacím centru v mexickém městě Ciudad Juárez. Podle původních informací ho měli způsobit nespokojení uprchlíci jako protest proti deportaci. Údajně měli zapálit matraci, z níž se pak požár rozšířil do celé budovy a zabil 39 lidí.
Agentura v pozdější zprávě uvedla, že úřady nyní vyšetřují 8 lidí, z čehož dva jsou federální agenti, z možné účasti na incidentu. Na sociálních sítích se totiž objevilo video, které ukazuje, jak se cely zaplňují kouřem a tři uniformované osoby procházejí kolem nich bez toho, aby dveře otevřeli.
Dva tucty migrantů, s nimiž mluvila agentura Reuters, uvedly, že mají dost každodenní diskriminace a násilí v Mexiku, přičemž někteří uvedli, že se obávají podobného osudu, jaký postihl muže v migračním centru.
New York vyhlásil stav nouze. Nezvládá příliv migrantů z jihu
„Přišel jsem žít, ne zemřít,“ řekl 22letý migrant Juan Velázquez. „Proto odtud chci teď odejít. Mexiko pro nás není místo.“
„Už jsem tam byl, zacházejí s námi jako se zločinci,“ dodal s odkazem na záchytné centrum provozované mexickým Národním institutem pro migraci (INM).
Nejvíce zatčení v historii
Požár vypukl v době, kdy se hranici mezi Mexikem a USA snaží překročit rekordní počet lidí z Nikaraguy, Venezuely, Kuby a dalších středoamerických a jihoamerických zemí.
Podle agentury ve fiskálním roce 2022, který skončil v září, provedla americká pohraniční stráž více než 2,2 milionu zatčení v USA a Mexiku, což je nejvíce v historii. Do Spojených států míří nejen Mexičani, ale i utečenci z dalších států Střední Ameriky nebo Venezuely.
Uprchlíci, kteří se dostanou na americkou půdu, si mohou zažádat o azyl, i když překročili hranici nelegálně a nechali se zadržet pohraniční stráží. Nicméně získat možnost azylu je dlouhý a komplikovaný proces, který se může táhnout i několik let.