Článek
Této informace, na niž česká strana Američany upozornila někdy v říjnu 2001, se chopili "jestřábi" v administrativě, zejména náměstek šéfa Pentagonu Paul Wolfowitz. Ten požadoval dobýt Bagdád již během války v roce 1991 a o sedm let později se připojil k dopisu - spolu s nynějším viceprezidentem Dickem Cheneym a ministrem obrany Donaldem Rumsfeldem -prezidentu Clintonovi s požadavkem udeřit i bez OSN.
Po 11. září Bush vyhlásil nesmiřitelnost nejen vůči teroristům, ale i vůči vládám, které jim poskytují pomoc a útočiště. Těsně předtím, než USA v říjnu 2001 zahájily tažení do Afghánistánu, začal Wolfowitz rozvíjet tuto teorii tak intenzívně, až jej podle časopisu Newsweek musel Cheney okřiknout.
Všechno má své pořadí - tak by se dal charakterizovat postup administrativy, která nikdy oficiálně neoznačila "pražskou stopu" Atty za neprůkaznou, a to přesto, že podle ředitele Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Roberta Muellera všechny důkazy svědčí, že Atta byl v inkriminované době ve Virginia Beach, a ne v Praze.
Wolfowitz, Cheney i Rumsfeld dál operovali s případem Atta jako důkazem o spojení Bagdádu s Usámou bin Ládinem a teroristickou organizací al-Kajdá. Na tuto vazbu upozorňoval ve svých projevech i prezident Bush.
Na důkazy nelze čekat
"Myslím, že předpokladem politiky má být, že si nemůžeme dovolit čekat až na důkaz mimo jakoukoli pochybnost," řekl Wolfowitz loni v únoru listu The San Francisco Chronicle na otázku o Attovi s tím, že právě to v plynulých dvaceti letech umožnilo přežít řadě teroristických režimů. Pokud šlo o vysvětlení konkrétní skutečnosti o Attovi, zaštítil se jejich důvěrností.
Wolfowitze při setkání s agenty pověřenými zkoumáním případu rozezlilo, když jeden z nich - jak napsal časopis Newsweek - trval na tom, že o Attově pražské schůze nejsou žádné důkazy. Wolfowitz na něj naléhal prý tak dlouho, až agent nakonec připustil, že setkání s iráckým diplomatem v Praze bylo "technicky možné".
Perle: byl i u Saddáma
"Důkaz o setkání Muhammada Atty s agentem irácké rozvědky v Praze je přesvědčivý," tvrdil v prosinci 2001 v listu The New York Times také Richard Perle, další protagonista úderu proti Iráku a vlivný šéf poradního sboru Pentagonu.
V září 2002 dokonce řekl italskému listu Il Sole 24 Ore, že Atta se prý před 11. zářím v Bagdádu sešel se Saddámem. "Máme o tom důkaz a jsme si jisti, že tam nebyl jen na dovolené," řekl Perle. USA ovšem tento důkaz nikdy nepředložily.
V situaci, kdy administrativě chyběly podstatné informace o spojení Bagdádu s al-Kajdá, nikdy oficiálně neprohlásila, že považuje zmíněné Attovo pražské setkání s iráckým agentem za neprůkazné. Naopak, právě na tuto neprokázanou vazbu poukazoval prezident Bush opakovaně ve svých projevech. "(Saddám) pomáhá, cvičí a ukrývá teroristy, a to včetně příslušníků organizace al-Kajdá," prohlásil v noci na úterý, když dal Saddámovi poslední ultimátum, aby opustil Irák.