Hlavní obsah

Z Himálaje se po 12 letech podařilo snést tělo českého horolezce

Z pohoří Himálaje se při nedávné úklidové akci, kterou pravidelně pořádají nepálské úřady, podařilo snést tělo českého horolezce Milana Sedláčka, který tam zahynul v roce 2012. Napsal to zpravodajský web BBC News, podle kterého nepálská armáda nalezla dokumenty jeho totožnosti. Podle českého ministerstva zahraniční ale zatím není oficiálně potvrzeno, že jde o Sedláčka.

Foto: Profimedia.cz

Čtvrtá nejvyšší hora světa Lhoce

Článek

Podle webu BBC News, který se mimo jiné odvolává na svědectví jednoho z účastníků úklidové výpravy, bylo tělo nalezeno na čtvrté nejvyšší hoře světa Lhoce, kde Sedláček před 12 lety zahynul. Společně s ním byla snesena ještě další tři těla a jedna kostra.

Tehdy padesátiletý Sedláček byl členem výpravy, kterou vedl Leopold Sulovský, první český horolezec na vrcholu Mount Everestu. Expedici tvořili ještě Radovan Marek, Pavol Lupták a Marek Ožana. Vrchol Lhoce tehdy zdolali Marek a Sedláček. „Pozdě večer vylezl na vrchol Radovan Marek a později Milan Sedláček. Velká touha Milana, zvaného mezi námi kamarády Švidry, se mu stala osudnou. Z vrcholu čtvrté nejvyšší hory světa se již nevrátil,“ uvedli členové výpravy na webu, když v květnu 2012 informovali o úmrtí Sedláčka, který zemřel pravděpodobně vyčerpáním.

Ministerstvo čeká na potvrzení

České ministerstvo zahraničí po zprávě o nálezu těla upozornila, že oficiálně totožnost zatím potvrzena nebyla. „V tuto chvíli ještě nemáme úředně potvrzeno, že jde o zmíněného českého horolezce. Z toho důvodu kontaktoval náš zastupitelský úřad v Dillí náš honorární konzulát v Káthmándú, který má na starosti komunikaci s nepálskými úřady. Otázka repatriace je zatím předčasná,“ reagovala Mariana Wernerová z tiskového oddělení resortu.

Úklidová akce nepálských úřadů, která skončila na začátku června, se letos poprvé zaměřila na takzvanou „zónu smrti“ ve výšce nad 8000 metrů nad mořem. Snesení těl mrtvých horolezců z této oblasti je velmi náročné a nebezpečné. Týmu, který tvořili členové nepálské armády a vysokohorští průvodci, takzvaní šerpové, se letos podařilo snést čtyři těla a jednu kostru.

Podle serveru BBC News se podařilo identifikovat také ostatky amerického horolezce Ronalda Yearwooda, který zahynul v Himálaji v roce 2017. U další těl identifikace stále trvá.

Při výstupu na horu Mount Everest a další vrcholy v okolí zemřelo od začátku vedení záznamů před zhruba sto lety na 300 lidí. Loni tam zahynulo 18 osob a letos už osm. Protože snesení těl je velmi náročné, mrtví často zůstávají i několik let na místě, kde přišli o život, píše BBC News. Na úklid odpadků a snesení ostatků zemřelých horolezců se zaměřují pravidelné akce, které od roku 2019 pořádají nepálské úřady.

Promrzlí a bez jídla. Čeští horolezci jsou v Himálaji uvězněni pod vrcholem sedmitisícovky

Svět
Související témata:

Výběr článků

Načítám