Článek
Premiér Ahmet Davutoglu řekl, že nedovolí kurdským bojovníkům, aby ve městech na jihovýchodě Turecka „vytvářeli chaos".
Turecká letadla startující ze základny ve městě Diyarbakir podle agentury Reuters v pátek rovněž bombardovala základny PKK v Iráku. V Diyarbakiru proti operaci vládních sil v pátek protestovalo několik tisíc lidí, které policie rozehnala vodními děly a slzným plynem.
Masivní operace se podle stanice BBC účastní zhruba 10 000 vládních vojáků, podporovaných těžkou technikou. Operace se soustředí na oblasti kolem měst Cizre a Silopi u hranice se Sýrií. V obou městech platí zákaz vycházení.
Konflikt si vyžádal už 40 tisíc životů
Dvouleté příměří mezi Ankarou a PKK se zhroutilo letos v červenci. Mírové rozhovory byly přerušeny a znovu byl oživen konflikt, který se dotkl převážně kurdského jihovýchodu země a při němž během tří desetiletí zahynulo na 40 000 lidí.
"Operace v regionu budou pokračovat, dokud nebude opět nastolen veřejný pořádek," uvedla dnes armáda v prohlášení. "Během našich operací je prioritou bezpečnost našich složek i civilistů žijících v oblasti," dodala.
PKK, kterou Turecko, Spojené státy i Evropská unie označují za teroristickou organizaci a která dříve působila především na venkově, se v posledních letech zaměřila na města na jihovýchodě. V nich stavěla barikády a hloubila příkopy s cílem zabránit vládním jednotkám v přístupu.
Strana kurdských pracujících od roku 1984 bojuje za autonomní Kurdistán a práva Kurdů v Turecku. Násilné střety mezi ozbrojenci z PKK a bezpečnostními složkami znovu propukly letos v létě, když se Ankara zapojila do konfliktu v Sýrii a v Iráku. Kromě radikálních islamistů útočí i na tábory PKK. Ankara totiž považuje za spřízněné s PKK i kurdské milice YPG, které bojují v Sýrii a Iráku proti teroristům z organizace Islámský stát (IS) po boku západní koalice.