Článek
Peníze rozdávala charitativní organizace, sponzorovaná místními obchodníky, ve Starém městě plném úzkých uliček, napsal list The Guardian. Každý příchozí měl ve škole dostat skoro deset dolarů, což přilákalo na pět tisíc lidí a vznikla tlačenice.
Milice vzbouřených Húsíů, kteří město ovládají, začala střílet do vzduchu, aby dav rozehnala. Zasáhla však elektrické vedení, což vedlo k explozi.
Palba a výbuch vyvolaly paniku v davu plném žen a dětí. Podle svědků Adbala Rahmána Ahmada a Jahji Mohsínové začali všichni utíkat, úzké uličky se však rychle ucpaly.
V Jemenu pokračuje velká výměna válečných zajatců
Videa na sociálních sítích zachytila, jak na zemi leží desítky těl, mnohá bez pohybu. Další lidé křičeli o pomoc. Záběry zveřejněné správou města zachycují na zemi krvavé skvrny, kusy oděvů i poztrácené boty.
Vysoký zdravotnický představitel Motahír Maruni řekl satelitní stanici Húsíů Masira, že bylo zabito minimálně 78 lidí.
„Mezi mrtvými jsou ženy a děti,“ sdělil agentuře představitel Húsíů, který si přál zachovat anonymitu, neboť neměl povoleno mluvit s novináři.
Nejméně 73 dalších lidí bylo se zraněními převezeno do místní nemocnice, uvedl zástupce jejího ředitele Hamdan Baghiri. Třináct ze zraněných je v kritickém stavu, sdělila stanice BBC.
Abdal Chalik Aghru z ministerstva vnitra Húsíů obvinil z tragédie pořadatele akce, protože se „náhodně rozdávaly“ peníze bez koordinace s místními úřady.
Úřady proto uzavřely školu, kde se peníze rozdávaly, a zadržely dva organizátory. Oznámily, že vyplatí každé rodině, která přišla o člena rodiny, 2000 dolarů a 400 dolarů za každého zraněného.
Předseda nejvyššího výboru Húsiů Muhammad Ali Húsí ale uvedl, že za tragédii může humanitární krize v zemi – vyvolaná válkou a blokádami.
„Za to, co se stalo, a za hořkou realitu, ve které jemenský lid žije kvůli agresi a blokádě, učiníme zodpovědné ty země, které stojí za agresí,“ uvedl.
Ve zbídačelém Jemenu, který od roku 2015 sužuje válka, do níž se proti vzbouřeným Húsíům podporovaným Teheránem zapojila i arabská koalice vedená Saúdskou Arábií a která si vyžádala 150 tisíc obětí, potřebuje nějakou formu pomoci 23 milionů lidí. Miliony obyvatel trpí podvýživou.
Letos se objevila naděje na řešení konfliktu, když Saúdská Arábie a Írán obnovily diplomatické styky a Húsíi ovládanou metropoli Saná navštívila saúdskoarabská delegace.