Článek
I v řadě dalších afrických zemí je homosexualita také zakázána, ugandská přísnost však nemá obdoby. Za sex s lidmi stejného pohlaví, kteří jsou mladší 18 let, nebo s HIV pozitivním člověkem, bude v Ugandě podle nového zákona hrozit až trest smrti. Až dvacet let ve vazbě hrozí za propagaci či financování činnosti homosexuálů.
Prezident měl 30 dnů na to, aby normu podepsal. V dubnu ji poslal poslancům zpět k přehodnocení, prosadit by se ji ale zákonodárcům podařilo i v případě, že by ji vetoval podruhé, informoval The Guardian.
Proti návrhu zákona se z celkového počtu 389 poslanců postavili pouze dva.
Rozpor s mezinárodními smlouvami
Na prosazení zákona reagovala s nevolí Rada pro lidská práva OSN. „Jsme zděšeni tím, že byl prosazen drakonický, diskriminační zákon proti gayům. Je to recept na systematické porušování práv LGBT lidí i širší populace. Prosazení zákona je v rozporu s ústavou a mezinárodními smlouvami a vyžaduje naléhavou soudní kontrolu,“ uvedla rada na twitterovém účtu.
#Uganda: We are appalled that the draconian and discriminatory anti-gay bill is now law. It is a recipe for systematic violations of the rights of LGBT people & the wider population. It conflicts with the Constitution and international treaties and requires urgent judicial… pic.twitter.com/cD7Gnwap95
— UN Human Rights (@UNHumanRights) May 29, 2023
Kritika zaznívá i z dalších organizací. „Stigma a diskriminace spojené s přijetím zákona již vedly k omezení přístupu k prevenci a léčbě. Důvěra a angažovanost bez stigmatu jsou zásadní pro každého, kdo hledá zdravotní péči,“ stojí ve společném prohlášení Globálního fondu pro boj proti AIDS, tuberkulóze a malárii (UNAIDS) a Nouzového plánu prezidenta USA pro pomoc při AIDS (PEPFAR).
Prezident Museveni, předseda Hnutí národního odporu, jež vládne v Ugandě od roku 1986, zákon podepsal i přes mezinárodní tlak, aby se proti novele postavil. On sám se v minulosti vyjádřil, že nechce podléhat Západu. Podle jeho slov se vláda pokouší odolat západním snahám normalizovat „odchylky“.
„Západní země by měly přestat plýtvat časem lidstva tím, že se budou snažit vnucovat své praktiky jiným lidem,“ řekl Museveni.
Podobný zákon už tu byl
Snahy o přísné zásahy proti homosexuálům nejsou v Ugandě žádnou novinkou. Obsah schválené novely je totiž obdobou zákona z roku 2o14, jenž ale zrušil soud kvůli procedurálním nedostatkům.
Stejnopohlavní sexuální styk byl v Ugandě zakázán během britské kolonizace a stejnopohlavní sňatky zakazuje ústavní novela z roku 2005. Nejdříve zahrnoval zákon pouze muže, od roku 2000 jsou nelegální i lesbické vztahy.
K žalobě EK proti Maďarsku ohledně zákona o LGBT+ se připojují další země
Ve zmiňovaném roce 2014 Uganda výrazně pobouřila svět zpřísňováním této legislativy. Trest za homosexuální projevy chtěli zákonodárci zvýšit na 14 let vězení a za „homosexualitu s přitěžujícími okolnostmi“ mělo hrozit až doživotí.
Do této kategorie patří opakovaný styk mezi dospělými gayi a lesbami, sex s nezletilými a tělesně postiženými stejného pohlaví a sexuální aktivity homosexuálů nakažených virem HIV.
Zákonodárci se také zasazovali, aby zákon zahrnoval i povinné nahlašování homosexuálních osob úřadům.
I nově přijatou legislativu ještě může napadnout soud.
Tlačil Bílý dům i Google
Bílý dům označil zákon za jeden z nejdrastičtějších kroků proti komunitě LGBTQ+ na světě. Americký ministr zahraničí Anthony Blinken vyzval ugandskou vládu, aby od zákona ustoupila.
K situaci se vyjádřily i významné nadnárodní společnosti včetně Googlu a Microsoftu. Podle jejich slov je zákon odsouzeníhodný a bude mít fatální vliv na ekonomickou situaci země. Uganda totiž přijde o značný příliv investic ze zahraničí, mimo jiné i v oblasti turistiky.