Článek
"Pokud chce izraelská vláda prosadit tak obtížný proces a přitom vyhnat lidi z jejich domovů, nemůže to dělat takovým hrozným a svévolným způsobem, ale měla by to provádět skutečně demokratickou cestou, aby to mohlo být přijatelné," prohlásil vůdce rady osadníků ze západního břehu Jordánu a pásma Gazy Bentsi Lieberman, jichž musí podle plánu musí odejít 8000.
Výsledky průzkumů veřejného mínění ovšem ukazují, že více než 60 procent Izraelců podporuje Šaronův plán na odchod Izraele z pásma Gazy do konce letošního roku.
Podle Šarona odchod z Gazy pomůže Izraeli udržet se v Předjordánsku. Vůdcové osadníků však varují, že jakmile Izrael jednou odsun zahájí, mezinárodní tlak ho přinutí stáhnout i ostatní osadníky.
Ramalláh a Tulkarm přejdou do palestinských rukou
Plán se již realizuje. Izraelský ministr obrany Šaul Mofaz po sobotním jednání s jednání s bývalým palestinským šéfem bezpečnosti Muhammadem Dahlanem oznámil v neděli, že v "příštích dnech" bude správa řady měst na západním břehu Jordánu předána do rukou palestinské samosprávy.
"Při setkání v příštích dnech dohodneme poslední detaily ohledně výběru města přesného data jejich předání," dodal Mofaz.
Podle izraelského rozhlasu by prvními dvěma městy měly být Ramalláh a Tulkarm. Pak by prý mohly následovat Kalkílija, Jericho a Betlém, v tom se palestinští policisté rozmístí později.
V Gaze rozmístěno několik tisíc palestinských policistů
Už v pátek bylo v pásmu Gazy rozmístěno několik tisíc palestinských policistů na základě dohody uzavřené s Izraelem. Tento krok a dohoda o "období klidu", kterou Abbás uzavřel s radikálními palestinskými skupinami, vedly k snížení počtu útoků na židovské osady v pásmu Gazy a na území Izraele.