Článek
Ústřední volební komise oznámila přepočítávání části hlasů v úterý v pěti náhodně vybraných volebních místnostech v každém volebním okrsku. Podle AFP tento počet odpovídal zhruba 14 procentům hlasů. Přepočítání „nevedlo k významné změně dříve oznámených oficiálních výsledků“, řekl ve čtvrtek agentuře úřad.
„Konečné počty se jen mírně změnily v přibližně devíti procentech přepočítaných volebních místností,“ sdělila komise. Přesná čísla agentura zatím neuvedla.
Hlava státu Zurabišviliová, která patří mezi kritiky Gruzínského snu, ohledně částečného přepočítávání hlasů podle agentury Reuters už dříve vyjádřila skepsi. Dodala, že od komise, která je pod kontrolou vládní strany, nic nečeká.
Orbána v Gruzii vypískali
Podle oznámených výsledků získal v parlamentních volbách kolem 54 procent hlasů Gruzínský sen, který podle kritiků uplatňuje autoritářskou politiku a inspiruje se Ruskem. Opoziční koalice, které média označují obecně za prozápadní, získaly dohromady kolem 38 procent.
Opoziční strany podle AFP označily výsledky za zmanipulované ve prospěch Gruzínského snu a prohlásily, že do nového parlamentu nevstoupí. Zurabišviliová řekla, že Gruzie se stala obětí „ruské speciální operace“, a také ona hovořila o volebních podvodech. V pondělí večer proti výsledkům protestovaly v Tbilisi desetitisíce lidí.
Premiér Irakli Kobachidze z Gruzínského snu už dříve odmítl kritiku od opozice a ve středu podle serveru Civil.ge uvedl, že volby byly spravedlivé, svobodné a demokratické. Hovořil o možnosti interního vyšetřování, ale na výzvy k mezinárodnímu zapojení do vyšetřování nereagoval, podotkl zpravodajský web.
OBSE hlásí kupčení, zastrašování, rvačky i podvody
Pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) upozornili, že při volbách se objevily případy kupování hlasů či zastrašování a že hlasování se konalo v napjaté a nenávistné atmosféře. Hlášeny byly také případy rvaček u volebních místností nebo vícečetné hlasování.
Evropská unie a Spojené státy vyzvaly k vyšetření zpráv o volebních nesrovnalostech v Gruzii, která v roce 2022 zažádala o členství v EU.
Ve středu gruzínská generální prokuratura oznámila, že zahajuje vyšetřování kvůli možnému podvádění při parlamentních volbách, a předvolala si na čtvrtek k výslechu prezidentku. Podle médií a ústřední volební komise by měla mít důkazy související s možným falšováním parlamentních voleb, uvedla prokuratura. Hlava státu předvolání odmítla se slovy, že není na ní, aby předkládala důkazy o volebních podvodech.