Článek
Výbuch rozmetal podle stanice TF1 Info potrubí poblíž obce Masjutivka nedaleko frontové linie. Podle ruských médií exploze zranila několik lidí.
Potrubí na trase Togliatti–Oděsa je nejdelším čpavkovodem na světě a měří zhruba 2500 kilometrů. Amoniak jím přestal proudit poté, co ruská vojska vtrhla na Ukrajinu a rozpoutala tím nejhorší pozemní konflikt v Evropě od druhé světové války.
Obnovení ruského vývozu čpavku, který představuje hlavní složku pro výrobu hnojiv, přes toto spojení je jednou z podmínek Moskvy pro prodloužení dohody umožňující vývoz obilí z ukrajinských černomořských přístavů.
Oprava bude trvat tři měsíce, tvrdí Rusové
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová podle agentury TASS uvedla, že oprava poškozeného potrubí potrvá jeden až tři měsíce, pokud k němu bude přístup. Čpavkovod byl podle ní jedním z klíčových „úkolů“ při realizaci černomořské obilné dohody.
OSN a Turecko loni v červenci zprostředkovaly obilnou dohodu s Moskvou a Kyjevem, aby pomohly vypořádat se s globální potravinovou krizí. Ukrajina je předním světovým vývozcem obilí.
Od té doby byla dohoda opakovaně prodloužena. Naposledy Rusko v květnu souhlasilo s jejím prodloužením o dva měsíce, podmínkou ale bylo obnovení vývozu ruského amoniaku.
Podobně jako u výbuchu čpavkovodu se Ukrajinci s Rusy vzájemně obviňují i kvůli úternímu poničení Kachovské přehrady, jejíž voda následně zaplavila desítky obcí. Kyjev požádal Mezinárodní trestní soud v Haagu, aby zničení vodního díla vyšetřil.