Článek
V Německu se prudce zvýšily ceny ubytování, které kopírují růst provozních nákladů, a to nejen v hotelech, ale i v apartmánech či v rámci pronájmů prázdninových domů. Výši zdražení v souvislosti s ubytováním určuje kromě lokality také zájem turistů, píše web marktspiegel.de.
Nejrazantněji se ceny ubytování zvýšily u Starnberského jezera a hned v závěsu se drží Bodamské jezero. Zatímco průměrná cena za přenocování u prvně jmenované lokality v apartmánech a prázdninových domech činila v loňském roce 175 eur/noc (zhruba 4400 korun), nyní turisté zaplatí 197 eur/noc (4956 korun), což představuje nárůst o 12,6 procenta. Ti, kteří míří k Bodamskému jezeru, se musí připravit na to, že zaplatí v průměru o 10,27 procenta více na průměrných 161 euro/noc (4 049), pokud si pronajmou apartmán nebo vilku. Třetí místo v pomyslném žebříčku zdražování patří žádanému ostrovu Sylt, kde se ceny zvyšují o zhruba osm procent na průměrných 216 euro/noc (5 433) za apartmán či dům.
Benátky začaly vybírat poplatek od jednodenních turistů
Pokud byste dali v těchto lokalitách přednost ubytování v hotelu, rozhodně neušetříte. Jedna noc v hotelu u Starnberského jezera vyjde v rozmezí 3500 až 5000 korun. U Bodamského jezera je to 3500 až 4500 korun/noc a nejdražší je ubytování na Syltu: 6000 až 9000 korun/noc.
Překvapivě existuje oblast, kde ceny pronájmu apartmánů či domů ve srovnání s rokem 2023 klesly. Je to pobřeží Baltského moře a ostrov Rujána (-4,97 procenta). Ekonomové vidí dva důvody. Klesla poptávka, mnozí turisté zamířili na pobřeží Baltu, ale do cenově příznivějšího Polska. Současně se zvýšila nabídka pronájmů. „Počet apartmánů a bytů, které si lze u Baltského moře pronajmout, výrazně vzrostl. To může vysvětlovat, proč na pobřeží ceny nevzrostly a na Rujáně dokonce klesly proti loňskému roku,“ řekl Heike Müller z vyhledávače prázdninových pronájmů Holidu.de.
Italský Milán zakáže noční prodej jídla v ulicích. I zmrzliny
Hotelové ubytování v těchto lokalitách ale nepatří k nejlevnějším. Na pobřeží zájemci v sezoně musejí počítat s cenou od 3000 do 7000 korun/noc, na Rujáně jsou ceny vyšší, a to od 5700 do 8500 korun, samozřejmě lze najít ještě dražší ubytování, kdy se noc může vyšplhat až na 10 tisíc korun za pokoj v pětihvězdičkovém hotelu.
Kromě ubytování výrazně zdražily restaurace. Od letošního ledna jim skončila daňová úleva a tamější DPH se ze sedmi procent vrátila do sazby 19 procent. Naprostá většina gastronomických podniků zvýšení DPH promítla do konečných cen. A není to konec. Němečtí hospodští zdražují i kvůli zvýšeným nákladům na dopravu nebo zvýšené minimální mzdě.
Podle odborníků finanční společnosti Barkow Consulting vzrostly ceny dezertů oproti předchozímu roku o 9,7 procenta. Hlavní chody jsou také o 8,3 procenta dražší než v předchozím roce.