Článek
Baranov v srpnu publikoval otevřený dopis Kirillovi, v němž dvouletý nepodmíněný trest nad třemi rockerkami označil za pobuřující a postoj církve za lživý a licoměrný. Informoval patriarchu o svém "úplném a bezpodmínečném" rozchodu s církví a požádal ho, aby ho zbavil kněžského svěcení.
"Kauza Pussy Riot ještě víc izolovala ruskou pravoslavnou církev od okolního světa, který i bez toho považuje Rusko za agresivní a nesvobodnou zemi," napsal Baranov. Kirill na jeho dopis nereagoval a církev dokonce tvrdila, že žádný diakon Baranov neexistuje.
Po několika dnech ale tambovská diecéze, v níž Baranov působil, svolala církevní soud. Ten po třech dnech jednání diakona zbavil svěcení, uvalil na něj klatbu a z církve ho vyobcoval. Baranovovi se nesmí dostat pravoslavné svátosti oltářní a křtu podle médií zbaven nebyl jen proto, že to církevní zákony neumožňují.
Sedmatřicetiletý vyobcovaný pop, světským vzděláním právník, ruským médiím sdělil, že se bojí vycházet na ulici, aby se nestal obětí provokace. "Punkovou modlitbu" Pussy Riot neschvaluje, ale pobouřil ho tvrdý rozsudek - dívky podle něj měly nanejvýš "dostat pár na zadek".
Podle církevních zdrojů došlo v ruské pravoslavné církvi k zatím poslednímu případu klatby před víc než dvaceti lety.