Článek
Kvůli katastrofě na plynovém poli Čchuan-tung-pej muselo být podle posledních zpráv evakuováno na 40 000 lidí, převážně zemědělců, z oblasti o rozloze 25 čtverečních kilometrů, kde se nachází 28 vesnic a městeček.
"Mnoho mladých od nás pracuje ve městě a ve zdejších vesnicích bydlí převážně staří lidé a děti, kteří mnohdy nebyli s to dost rychle opustit oblast. Těla byla v domech i venku, jednalo se o oběti jedovatého kouře," vyprávěl jeden z místních představitelů.
"Byla jsem doma a slyšela křik. Otevřela jsem dveře a viděla lidi utíkat všemi směry od domů. Pálily mě oči a špatně se mi dýchalo. Běžela jsem co nejrychleji s ostatními ke kopcům. Někteří umřeli po cestě," řekla 62letá žena, která hrůzu přežila.
Oblast se proměnila v mrtvou zónu, protože jedovatý sirovodík zabil ikoně, prasata, drůbež a další zvířata.
Nemocnice praskají ve švech
Uniklým plynem se přiotrávilo na 10 000 lidí, v deseti nemocnicích stále leží 479 pacientů, z toho 39 je jich v nebezpečí života, dalších 740 pacientů bylo po ošetření propuštěno.
"Jsme velmi zaneprázdněni. Pacienty máme všude. Ještě jsme nespočítali všechny oběti," vypověděl pod podmínkou anonymity jeden ze zaměstnanců nemocnice v městě Kchaj-sien. Některé oběti utrpěly otravu, jiné jsou poleptány, dodal. Zraněným rovněž opuchají oči a pálí je.
"Máme v naší nemocnici 200 až 300 zraněných; rolníky, těžaře, starce, děti, ženy i muže. Někteří po příjezdu sem zemřeli," sdělil další zdravotník.
Důvody tragédie nejsou známé
Důvody, proč mělo neštěstí tak velký rozsah, nejsou dosud jasné. Úřady tvrdí, že nešťastná byla doba erupce v úterý v deset večer a vysoká koncentrace plynů. Evakuaci údajně navíc bránily špatné komunikační a dopravní podmínky.
Také příčiny katastrofy nejsou zatím známé, místní úřady oznámily pouze, že k roztržení vrtu došlo za provozu a že výbuch plynu nezpůsobil požár. Poškozený vrt měl být zapečetěn pomocí cementu a hlíny do pátečního večera. Záchranné čety rovněž zapálily plyny unikající z vrtu, aby sirovodík vyhořel a přestal ohrožovat lidí.