Článek
Belgický list v narážce na současnou situaci píše o fotografii otištěné v deníku Mladá fronta z února 1948, kde je na transparentu nápis Lid potřebuje vládu expertů. List, který má jako velká část českých médií blízko k ODS, se rozhodl strašit čtenáře touto smělou paralelou mezi událostmi před 65 lety a nynější politickou krizí, napsal La Libre Belgique.
Líčí vznik krize po pádu vlády Petra Nečase kvůli údajnému zneužívání vojenských tajných služeb a jmenování Rusnokovy vlády, které „mírně řečeno, nevyvolalo jednomyslné reakce...“ Nejasnosti v ústavě kolem data, kdy musí být nový kabinet potvrzen parlamentem, přispěly k tomu, že se v Praze rozpoutala protizemanovská hysterie, uvedl belgický list v článku nazvaném Krize bez skutečného řešení.
Představitelé odcházející koalice nadále vyčítají Zemanovi, že jim jako prvním nenabídl post premiéra. Bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který v prezidentských volbách se Zemanem jasně prohrál, ho neváhal přirovnat k Hitlerovi, uvedl belgický list.
Politická scéna u konce s dechem
Píše také o úvahách, že Rusnokova vláda má především schválit dostavbu jaderné elektrárny Temelín ve prospěch ruského konsorcia. Podle deníku ale Zeman především doufá, že jeho troufalost obrátí vzhůru nohama českou politickou scénu, která je u konce s dechem po 20 letech „čistého parlamentarismu“, stálých krizí a příliš slabých většin. Pokud bude Rusnokova vláda potvrzena, bude prezident v silné pozici před volbami příští rok a očekávaném vítězství levice, dodal La Libre Belgique.
Bruselský týdeník European Voice píše, že v nynější okurkové sezóně otřásají vládami České republiky, Španělska a Itálie staromódní skandály, které ohrožují vlády už desítky let, jako jsou obvinění z úplatků.
Nejisté, tudíž zábavné
V České republice podle listu vyšetřování skandálů – zneužívání tajných služeb, nákupy hlasů a vliv politických lobbistů – klopýtá. Do popředí se ale dostala ústavní krize, když se prezident Zeman rozhodl ignorovat možnost většinové vlády tří středopravých stran a jmenoval vládu Jiřího Rusnoka. Podle komplikovaných ústavních pravidel může Zeman čekat podle libosti s druhým pokusem o sestavení vlády. Rusnok mezitím může vládnout.
Podle European Voice je na letošní letní politické sezóně osvěžující, že vládní krize nejsou tak předpověditelné a nevyhnutelné, jak tomu bylo v případě krizí vyvolaných eurozónou. Politika v Evropě je mnohem nejistější a tedy mnohem zábavnější než dříve, uzavřel týdeník.
O Zemanově krocích v úřadu prezidenta v pátek psal i německý deník Südwest Presse. List napsal, že přestože v parlamentních volbách zemanovci z SPOZ neuspěli a pětiprocentní hranici nepřekročili, nyní "zaplavují čelní straníci významné posty." [celá zpráva]