Článek
Práce na černo se totiž v posledních letech stala zcela masovým jevem, a proto eráru unikají na daních doslova stamiliony eur. Boj proti nelegálnímu zaměstnávání zejména zahraničních pracovníků se zatím podle tisku do značné míry míjel účinkem. Vláda proto podle listu Süddeutsche Zeitung (SZ) chystá novou ofenzívu, do níž se zapojí místo dosavadních 2000 dokonce 7000 pracovníků celní správy, navíc i 2800 dosavadních úředníků Spolkového úřadu práce, kteří budou přeřazeni k celníkům. Celní správa se stane hlavním pronásledovatelem těch, kdo nabízejí a získávají zaměstnání načerno a mimo jiné neplatí povinné sociální dávky i daně.Celkově jsou tyto úniky dohadovány na dokonce 100 miliard eur ročně.
"Kromě dosavadních zvláštních zákonných opatření vzniknou dodatečné trestní normy, z nichž bude jasně patrná nezákonnost práce načerno," napsal SZ k návrhu zákona předkládaného ministerstvem financí v Berlíně. Konkrétnější trestní postihy zatím předloha nezahrnuje. Pokud schválí nové zákony parlament, vstoupí v platnost v polovině příštího roku. Zhruba každý měsíc hodlají úřady provádět rozsáhlé celostátní razie proti nelegální práci.
Podle záměru ministerstva financí bude boj proti nelegálnímu zaměstnávání řídit zvláštní finanční ředitelství v Kolíně nad Rýnem. Vzhledem k tomu, že práce načerno funguje často ruku v ruce s daňovými podvody, převezme oddělení rovněž stíhání těchto deliktů. Operaci doprovodí i masivní reklamní kampaň. Za situace, kdy v Německu panuje více než desetiprocentní nezaměstnanost a vláda prosazuje úsporné reformy veřejných financí, chce kabinet veřejnosti ukázat, jaké má práce načerno ničivé důsledky pro sociální systém.