Článek
V zemi podle CIFFC hoří lesy na více než tisícovce míst, přičemž 650 požárů nemají hasiči pod kontrolou. Nejhůř je na tom Britská Kolumbie, kde nekontrolují plameny na 350 místech.
Požáry se letos rozhořely nebývale brzo a už v červnu překonaly dřívější rekord v rozsahu území spáleného za celý rok. Tím bylo 73 tisíc kilometrů čtverečních zasažených v roce 1989. Nyní se součet blíží k dvojnásobku, zatímco do konce tradiční sezony požárů zbývají ještě asi dva měsíce.
Plameny se většinou šíří v odlehlých oblastech, kde nezpůsobují rozsáhlé škody na majetku či ztráty na životech, od začátku roku si však vyžádaly evakuace desetitisíců obyvatel. Minulý týden museli opustit domovy obyvatelé města Osoyoos u hranic se Spojenými státy, když se v okolí rozšířil požár, který vypukl na americké straně.
Šíření ohně v kanadských lesích letos napomáhá teplé a suché počasí. Podmínky příhodné pro vznik a postup plamenů jsou podle expertů v Severní Americe čím dál rozšířenější v důsledku globálních klimatických změn.
Obří oblak dýmu doputoval do Evropy
Na boji proti plamenům v Kanadě se podílejí posily z různých částí světa včetně stovek hasičů z Evropské unie nebo dvě tisícovky záchranářů z USA. Vzhledem k rozsahu požárů se však některá odlehlá ohniska hasiči ani nepokoušejí dostat pod kontrolu. Tři hasiči a jeden pilot vrtulníku během července přišli o život.
Kouř z kanadských požárů opět dusí USA
Požáry také výrazně zhoršují kvalitu ovzduší nejen v Kanadě, ale i v USA. Během posledního červnového týdne platilo varování pro 80 milionů Američanů. Chicago a Detroit měly 48 hodin nejhorší kvalitu ovzduší na světě.
Oblak z částic popela se přes Atlantický oceán dostal až do Evropy. Naštěstí zůstal v horních vrstvách atmosféry, takže koncem června způsobil jen několik barevných východů a západů slunce.