Článek
Powell svůj úmysl odejít z vlády naznačoval ještě před prezidentskými volbami. [celá zpráva]
S Bushem se v minulosti střetával zejména kvůli Iráku. Powell prosazoval smířlivější postup. Nesouhlasil také s vyostřováním vztahů mezi USA a Evropou.
Vazby na české prostředí
Riceová, potomek jamajských přistěhovalců a vystudovaná odbornice na Sovětský svaz, je blízkou přítelkyní Bushovy rodiny. S ní do funkce přichází podle odborníků tvrdý styl zahraniční politiky.
V minulosti se stala odhodlanou mluvčí Bushovy vlády v případě války v Iráku, odmítla vyjednávání se Severní Koreou či s palestinským vůdcem Jásirem Arafatem.
Riceová se ministryní oficiálně stane v lednu 2005. Bude patřit k dalším osobnostem s úzkou vazbou na Českou republiku. Jejím oblíbeným univerzitním profesorem byl totiž český imigrant Josef Korbel, otec exministryně Madelaine Albrihtové.
Ve funkci poradce pro bezpečnostní otázky Riceovou nahradí její nynější zástupce Stephen Hadley.
Další změny ve vládě
S Powellem odchází i jeho náměstek Richard Armitage. Bushovu vládu opouštějí ještě ministryně zemědělství Ann Venemanová a ministři energetiky Spencer Abraham a školství Rod Paige.
Minulý týden z vlády odešli ministři spravedlnosti John Ashcroft a obchodu Don Evans. S výjimkou ministerstva spravedlnosti, které povede Albert Gonzalez, zatím nejsou jejich nástupci známi.
Kromě ministerských postů se uvolnily také funkce ředitele tajných operací CIA, z níž odchází Stephen Kappes, a jeho zástupce Michael Sulick. Již v pátek oznámil svůj odchod po 32 letech služby zástupce ředitele John McLaughlin.