Článek
Komentář šéfa americké diplomacie, otištěný v dnešním vydání deníku Asian Wall Street Journal, je nejnovějším výrazem mezinárodního pobouření nad zacházením s nositelkou Nobelovy ceny za mír Su Ťij".
Powell chystá nátlak
Powell vyjádřil souhlas s míněním Kongresu Spojených států, že nadešel čas vyvinout tlak na Státní radu pro mír a rozvoj (SPDC), devatenáctičlenný sbor nejvyšších vládních a vojenských představitelů Barmy. "Junta, která utlačuje barmskou opozici, musí vědět, že její jednání nebude tolerováno," prohlásil v komentáři, ve kterém vyzval k opatřením proti juntě a vyslovil se pro zastavení obchodu a finančních transakcí, ze kterých by junta mohla profitovat.
USA zmrazily barmské účty
Americký Senát ve středu schválil zákon, zakazující veškerý dovoz zboží z Barmy do USA, zmrazení barmských vládních účtů ve Spojených státech a zákaz cestování bývalých i současných barmských vůdců do USA. Senát se rovněž vyslovil proti poskytování úvěrů Barmě Světovou bankou a Mezinárodním měnovým fondem.
Powell se příští týden zúčastní setkání regionální organizace Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) v Kambodži, na kterém chce asijské státy vyzvat k nátlaku na Barmu.
Barmská Národní liga pro demokracii
je jako jedna z nejpopulárnějších politických stran v Barmě největším soupeřem vojenské vlády. Za svůj hlavní úkol považuje boj za demokratickou vládu. Ve volbách v roce 1990 sice přesvědčivě zvítězila, ale vojenská vláda výsledky neuznala. Junta pozatýkala stovky opozičních aktivistů a s propouštěním začala až po zahájení tajných vyjednávání s vedením ligy s cílem alespoň částečně uvolnit politické poměry v zemi.
Su Ťij a přes dvacet dalších členů její Národní ligy pro demokracii (NLD) jsou zadržováni na různých, často neznámých místech mimo barmskou metropoli Rangún. [celá zpráva]