Článek
Čtyřiapadesátiletý Gyude Bryant z Liberijské strany akce je obchodník s přístavní technikou a nikdy dříve nepůsobil v žádné politické funkci. Je nicméně označován za inteligentního politika schopného dosáhnout dohody. Patří rovněž k vůdčím postavám liberijské episkopální církve.
Nejmírnější z kandidátů
Bryant byl považován za nejméně politicky vyhraněného kandidáta z trojice nominovaných. Jeho soupeři byli někdejší představitelka OSN a zanícená odpůrkyně odstoupivšího prezidenta Charlese Taylora Ellen Johnsonová-Sirleafová a Rudolph Sherman, který vede koalici naopak velmi výrazně Taylorovi nakloněnou.
Prozatímní prezident Moses Blah, jemuž předal vládu při svém odchodu Charles Taylor, uvolní své místo prozatímní vládě v říjnu.
Povstalci do nejvyšších funkcí nepůjdou
Volby vůdce liberijské prozatímní vlády umožnilo pondělní podepsání mírové dohody mezi dosavadním kabinetem a dvěma hlavními povstaleckými skupinami. Strany, jež spolu vedly občanskou válku, se v ní zavázaly, že kandidáty na nejvyšší funkce v prozatímní vládě a parlamentu nebudou jmenovat ze svých řad.
Křesla ve vládě a v parlamentu mají být rozdělena mezi členy dosavadního kabinetu, povstaleckých frakcí, politických stran a dalších zájmových skupin.
Političtí vězni budou propuštěni
Mírová dohoda dále nařizuje rozpuštění všech ozbrojených organizací, restrukturalizaci armády, do níž mají být zahrnuti i rebelové, okamžité a bezpodmínečné propuštění všech politických vězňů a válečných zajatců, bezpečnostní záruky pro humanitární organizace či jmenování nového Nejvyššího soudu.
Boje neustaly
Přes vyhlášené příměří však boje v Libérii pokračují, a to v oblasti asi 100 km severovýchodně od Monrovie. Organizace Lékaři bez hranic varovala, že fronta se přiblížila na pouhých 45 km od uprchlických táborů, kde našlo útočiště 60 tisíc lidí.