Článek
Deník Rodong Sinmun v komentáři varoval před přijímáním ekonomické pomoci od „imperialistů“, kteří ji prý využívají jako „past s cílem přijímající země vydrancovat a podřídit si je“ a zasahovat do jejich vnitřní politiky.
„Snahy podpořit ekonomiku přijímáním a jedením tohoto otráveného bonbony jsou chybné,“ píše se v listu.
Komentář je zveřejněn ve chvíli, kdy Severní Korea bojuje s nedostatkem potravin a v zemi hrozí hladomor. Vedení izolované komunistické země bylo nuceno sáhnout k neobvyklému kroku.
Po 23 letech snížilo vojákům příděly potravin. Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení uvedlo, že v poslední době v některých severokorejských provinciích přibývá případů úmrtí kvůli hladu.
Severní Koreu postihly záplavy a tajfuny, dopadly na ni mezinárodní sankce kvůli jejímu jadernému programu a vývoji raket i strmý propad obchodu s Čínou následkem uzavření hranic.
Většina agentur OSN a mezinárodních humanitárních organizací zemi opustila, jedním z mála zdrojů potravin ze zahraničí tak zůstává Čína.
Jihokorejská agentura pro rozvoj venkova v prosinci odhadla, že Severní Korea loni sklidila 4,5 milionu tun plodin, o 3,8 procenta méně než v roce 2021. Pokles podle ní souvisel s vydatnými dešti v létě a dalšími nepříznivými projevy počasí.
Jihokorejský ministr pro sjednocení Kwon Jong-se uvedl, že Pchjongjang požádal Světový program pro výživu (WFP) o podporu, ale jednání nikam nevedla kvůli neshodám ohledně monitoringu.