Článek
Oficiální rozloučení se odehrálo na letecké základně Rijak na východolibanonské planině Bikáa. Symbolického ceremoniálu se zúčastnili velitel syrské vojenské rozvědky Rustum Ghazalí, náčelník generálního štábu syrských ozbrojených sil Alí Habíb a vrchní velitel libanonské armády Michel Sulajmán.
"Bratři ve zbrani, sbohem," rozloučil se s libanonskými vojáky generál Habíb. Přítomní syrští vojáci pak jednohlasně zvolali, že nikdy nezapomenou na 12 tisíc svých druhů, kteří byli v Libanonu zabiti, většina z nich během izraelské invaze v roce 1982. Na jejich památku odhalili velitelé obou armád mramorový pomník.
Události na základně živě přenášela libanonská televize.
Čeká se na květnové volby
Stažení Syřanů z Libanonu předcházelo politické napětí v souvislosti s atentátem na libanonského premiéra Rafika Haríriho. Ten byl zavražděn letos 14. února.
Podle spekulací stály za útokem syrské tajné služby. Následné demonstrace vyústily v požadavek stažení cizích vojsk z Libanonu. [celá zpráva]
V květnu mají proběhnout v zemi klíčové parlamentní volby. Až do hlasování vede stát Nagib Mikati, jenž minulý týden jmenoval 14člennou vládu. Dosavadní parlament bude o důvěře kabinetu hlasovat ve čtvrtek.
Z původních asi 40 tisíc Syřanů, kteří byli v Libanonu od roku 1976, odešlo v poslední etapě od února zbývajících 14 tisíc. Poslední obsazený syrský post ve východolibanonském Andžáru, velitelství syrské vojenské rozvědky, byl vyklizen v pondělí.
Generální tajemník OSN Kofi Annan má kromě toho dnes zveřejnit zprávu Rady bezpečnosti OSN o syrské armádě v Libanonu a potvrdit její stažení. [celá zpráva]