Článek
Nosiči doprostřed síně umístili Gorbačovovu otevřenou rakev, v pozadí přitom hrála tichá melancholická hudba z filmu Schindlerův seznam. Po obou stranách rakve stáli dva strážci v uniformě, napravo byl umístěn portrét bývalého prezidenta a nalevo seděla jeho rodina.
Na místo proudily davy lidí, kteří tam pokládali květiny, než se uklonili, aby Gorbačovovi vzdali hold.
Gorbačovově rodině se poklonilo také několik významných ruských představitelů a osobností ze světa kultury, včetně zákonodárce ruské Státní dumy Konstantina Kosačeva a popové zpěvačky Ally Pugačovové.
Putin pohřeb Gorbačova vynechá
Ruský prezident Vladimir Putin se Gorbačovova pohřbu neúčastní, se zesnulým se rozloučil v nemocnici, kde se exprezident léčil s onemocněním ledvin a podstupoval dialýzu.
Západní vysoce postavení představitelé, kteří by se za normálních okolností rozloučení s Gorbačovem zúčastnili, vesměs chybí. I proto, že Rusko v reakci na západní sankce kvůli jeho invazi na Ukrajinu zakázalo vstup do země mnoha vysoce postaveným politikům z Evropské unie, Spojených států a dalších západních zemí.
Ze zahraničních představitelů se sobotního pohřbu zúčastnili především velvyslanci a diplomaté. Zúčastnit se měl třeba americký velvyslanec v Rusku John Sullivan či chargé d'affaires německého velvyslanectví v Moskvě.
Na pohřeb dorazil také maďarský premiér Viktor Orbán.
Orbán přijel do Moskvy. K rakvi s Gorbačovem položil růže
Sloupové síni Domu odborů v minulosti mnohokrát sloužila jako místo rozloučení s vysokými představiteli SSSR.
Naposledy se v klasicistní budově, která původně sloužila radovánkám a od konce osmnáctého století se stala dějištěm největších společenských akcí moskevské šlechty, konal pohřeb letos v dubnu, kdy zemřel Vladimir Žirinovskij, dlouholetý šéf ultranacionalistické strany LDPR.
Ze sloupového sálu poputují ostatky Gorbačova na proslulý Novoděvičí hřbitov. Tam tělo státníka dle jeho poslední vůle spočine po boku manželky Raisy.
Na Novoděvičím hřbitově jsou pochovány desítky předních ruských spisovatelů, intelektuálů i politiků, včetně prvního ruského prezidenta Borise Jelcina. Ze sovětských lídrů je na tomto místě uložen pouze Nikita Chruščov, ostatní sovětští vůdci jsou pohřbeni u zdi Kremlu.