Článek
„Dnes nejsme tam, kde bychom chtěli být, nejsme v bodě, kdy bychom mohli přinést velkou změnu. Věřili jsme a doufali, že tam budeme, ale nakonec jsme se mýlili a musíme přiznat, že cesta je delší, než jsme si mysleli,“ připustil podle listu Bild aktivista Kim Schulz v interní informační on-line diskusi.
Rozprava pak odkryla Achillovy paty klimatických radikálů: špatná komunikace, spousta byrokracie, přehnané požadavky, vnitřní konflikty, nedostatek soudržnosti, příliš málo lidí.
Nové plány znějí ještě radikálněji
Lídři tudíž vymysleli novou strategii: provádět méně akcí mimo velká města, přidat daleko víc těch viditelnějších, soustředit se na metropoli a především na nábory zejména na univerzitách. „Chceme mít dostatek lidí, abychom mohli organizovat každodenní masové okupace a každodenní pouliční blokády,“ měla jasno jedna účastnice klimatické kampaně. Chtějí také obarvit celý Berlín na oranžovo.
Lufthansa se domáhá odškodnění od klimatických extremistů
Od 13. listopadu plánuje Poslední generace také zcela novou formu protestu: takzvané „konfrontační protesty“. Při nich skupina asi deseti klimatických extremistů pronikne na akce politiků, hlasitě ji naruší, vtrhne na pódium a přilepí se na něj.
Na týden před Štědrým dnem je pak plánován vánoční protest. Poslední generace si však dá přes svátky přestávku.
Začal další pokus vyčistit Braniborskou bránu
Berlínská radnice se zatím neúspěšně pokusila vyčistit Braniborskou bránu, kterou v září posprejovali klimatičtí aktivisté.
„Dělníci počátkem týdne postavili lešení kolem sloupů brány a poté na ně nanesou speciální čisticí pastu, která se vsákne do pískovce a pak bude spolu s barvou smyta,“ potvrdila podle listu Berliner Zeitung Brigit Möhringová ze společnosti BIM, která spravuje městský majetek.
Celý proces se bude pravděpodobně opakovat a kompletní vyčištění může trvat několik týdnů.
Náklady na vyčištění sloupů budou činit nejméně 115 tisíc eur (2,837 mil. korun). Stefan Every, berlínský senátor (zemský ministr) zodpovědný za finance, dodal, že město chce alespoň část této částky získat zpět z Poslední generace.
Klimatičtí extremisté musejí zaplatit vyčištění Braniborské brány. Levné to nebude
Klimatičtí aktivisté z této skupiny v září postříkali všech šest sloupů brány oranžovou barvou.
Tvrdili, že barva je rozpustná ve vodě a bránu nepoškodí. Tlakovou myčkou a horkou vodou se však sloupy vyčistit nepodařilo, protože barva pronikla hlouběji do porézního pískovce.
Souzen za 40 blokád
Winfried Lorenz (64), bývalý majitel tiskárny z berlínské čtvrti Prenzlauer Berg, je jeden z nejznámějších a nejaktivnějších klimatických extremistů. Dokonce strávil nějaký čas v preventivní vazbě ve věznici v bavorském Stadelheimu.
Tento týden okresní soud v Tiergartenu projednal celkem 40 blokád silnic v období od června 2022 do května 2023 na základě obvinění z nátlaku a kladení odporu strážcům zákona.
Obžalovaný se vzdal svého zaměstnání, vysvětlil na začátku procesu. Soudce: „A z čeho žijete?“ Odpověď: „Z úspor“ „Kolik to je?“ Na tuto otázku neodpověděl.
Proto se soudce cítil nucen provést odhad 900 eur měsíčně (22 200 korun) po odečtení nájemného a zdravotního pojištění.
„Obviněný byl na místě někdy s jedním, jindy se 42 společníky. Někdy tam jen seděl, jindy se držel. Někdy dokonce vylezl na most s dopravní značkou. Téměř vždy v ranní špičce,“ napsal Bild s tím, že proces pokračuje.