Hlavní obsah

Poradci tlačí Trumpa k tvrdšímu přístupu k Rusku. Ten však naslouchá Witkoffovi

4:01
4:01

Poslechněte si tento článek

Vícero poradců americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi v poslední době radí, aby byl ohledně ruského přístupu k zastavení války na Ukrajině opatrný. Někteří z nich dokonce volají po tvrdším přístupu k Moskvě. Trump se nicméně nejvíc kloní k hlavnímu vyjednavači Stevu Witkoffovi, který věří, že Vladimir Putin chce opravdu uzavřít s Ukrajinou mír. S odvoláním na zdroje v Bílém domě to píše The Wall Street Journal (WSJ).

Foto: Gavriil Grigorov, ČTK/AP

Vrchní americký vyjednavač Steve Witkoff a ruský prezident Vladimir Putin před společným jednáním, snímek z 11. dubna

Článek

Prezidentovi poradci zdůrazňují, že ruský vůdce Vladimir Putin dosud v praxi neukázal upřímnou touhu zastavit boje. Podle zdrojů WSJ je v této skupině i ministr zahraničí Marco Rubio a zvláštního zástupce USA pro Ukrajinu Keith Kellogg.

Skupina podle webu Trumpovi radí, aby zaujal tvrdší postoj k požadavkům Moskvy na územní ústupky.

Tito poradci sice nadále podporují Trumpův záměr zastavit válku, nedělní ruský raketový útok, který v Sumy zabil 35 lidí, však rozpory uvnitř Trumpova týmu jen prohloubil, píše WSJ.

Zdroje listu tvrdí, že během diskuse v Bílém domě o tom, zda by USA měly zpřísnit sankce proti Rusku, aby ho přinutily vyjednávat, Rubio a Kellogg Trumpovi doporučili, aby byl ohledně Putinových diplomatických záměrů opatrnější.

Trump nicméně nadále spoléhá na svého zmocněnce a nynějšího hlavního vyjednavače Steva Witkoffa, který se v Rusku v uplynulých týdnech setkal hned dvakrát s Vladimirem Putinem.

Při útocích v posledních týdnech zemřelo velké množství civilistů. Dokazuje to i zpráva OSN, podle které od zahájení mírových jednání počet civilních obětí výrazně stoupl. Rusko však Trumpův návrh na příměří odmítlo. Podle zdrojů WSJ hraje Rusko o čas, tlačí na co největší bojové zisky a v jednáních usiluje o co největší ústupky ve svůj prospěch.

Nedělní ruský útok na Sumy Trump okomentoval s tím, že šlo o chybu. Zopakoval také, že za to, co se na Ukrajině děje, může bývalý prezident Joe Biden, „protože dopustil, aby k válce došlo“.

Výjimečně taky určitou vinu přiřkl i Vladimiru Putinovi, hned ale doplnil, že stejně tak za válku může i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dodal, že brzy budou na stole dobré návrhy na příměří.

Witkoff po jednání opět mluví o pěti teritoriích

Americký zmocněnec Steve Witkoff minulý týden v Rusku už podruhé osobně jednal s Vladimirem Putinem o návrhu na příměří. Jednání označil za přesvědčivá. Putin prý nyní požaduje, aby byl zajištěn trvalý mír, což podle Witkoffových slov „trvalo nějaký čas, než jsme se k tomu dostali“.

Klíčem k úspěšné a rychlé dohodě je podle amerického vyjednavače takzvaných „pět teritorií“. „Tato mírová dohoda zahrnuje takzvaných pět teritorií, ale jde o mnohem víc,“ uvedl Witkoff.

O těchto pěti teritoriích už mluvil před nějakou dobou v rozhovoru s Tuckerem Carlsonem, tehdy uvedl že „největším problémem v konfliktu jsou takzvané čtyři regiony“, ale když je začal vyjmenovávat, zmínil jich pět: „Donbas, Krym, Luhansk a dva další.“

Rusko by tak podle tohoto návrhu kromě Krymu získalo všechny čtyři ukrajinské oblasti, které nelegálně anektovalo v září roku 2022, tedy Luhanskou, Doněckou (Donbas), Záporožskou a Chersonskou oblast.

Witkoff před časem vyvolal v Bílém domě pozdvižení, když na večeři k sobě domů pozval ruského vyjednavače Kirilla Dmitrijeva. Tento krok se vymyká veškerým obvyklým bezpečnostním procedurám, po kritice byla večeře nakonec přesunuta do Bílého domu.

Výběr článků

Načítám