Článek
Podle MS spolupracoval s československou rozvědkou v 60. letech minulého Ernest Fernyhough, poradce britského labouristického premiéra Harolda Wilsona, který stál v čele vlády v letech 1964 až 1970 a znovu v letech 1974 až 1976. Fernyhough pracoval v letech 1964 až 1967 jako Wilsonův parlamentní tajemník, jehož úkolem je jednat za předsedu vlády s poslanci.
Českoslovenští špióni podle dokumentů citovaných pravicovým bulvárním listem poprvé navázali kontakt s Fernyhoughem, kterému přidělili krycí jméno Koza, v roce 1958. Tehdy byl ještě poslancem za Labouristickou stranu.
Mail on Sunday, který je sesterským nedělníkem listu Daily Mail, dále napsal, že snaha přimět Fernyhougha k užší spolupráci s československou tajnou službou nebyla příliš úspěšná až do roku 1966, kdy jej StB po nějaké době opět kontaktovala. V dokumentech z této doby podle novin stojí, že českoslovenští špioni od Fernyhougha obdrželi „zprávu o situaci kolem libry v době, kdy hrozilo nebezpečí její devalvace” a také „informace o britsko-amerických vztazích včetně telefonického rozhovoru mezi Wilsonem a Johnsonem”.
Dostal čokoládu
Fernyhough, který zemřel v roce 1993, dostával podle Mail on Sunday za své služby jen skromné odměny, například alkohol či čokoládu. V roce 1967 jemu, jeho manželce a přátelům tajná služba údajně zaplatila dovolenou v Československu. Jak postupně klesal Fernyhoughův vliv v britské politice, opadal podle listu, který se odvolává na dokumenty z českého Archivu bezpečnostních složek, také zájem československých špiónů o spolupráci s ním. V roce 1972 StB rozhodla, že už neexistují „žádné nové aspekty či příležitosti pro rozvoj” spolupráce s labouristickým politikem.
Mail on Sunday už v květnu napsal, že s československou komunistickou rozvědkou v 60. letech minulého století spolupracoval také současný britský labouristický poslanec Geoffrey Robinson. StB údajně poskytl desítky zpráv, včetně vysoce citlivých informací o jaderných zbraních. Osmdesátiletý Robinson obvinění odmítl.
Již loni bulvární deník The Sun přinesl zprávu, že šéf britských labouristů Jeremy Corbyn se v 80. letech nejméně třikrát setkal s příslušníkem StB. Corbyn uvedl, že to bylo nevědomky, protože ho považoval za československého diplomata. Zároveň popřel, že by mu předal nějaké tajné informace.