Článek
Ministryně zdravotnictví Izabela Leszczynová ve čtvrtek v Rádiu Zet uvedla, že „v případě, že těhotenství ohrožuje zdraví a život pacientky, lékař nemá právo odmítnout interrupci s výhradou svědomí, protože zákon to v žádném případě nedovoluje“.
Také dodala, že je „nutné zlepšit zdravotní bezpečnost, aby se už nikdy neopakovaly tragédie, k jakým kvůli odmítnutí legálních interrupcí došlo v Polsku v nedávné minulosti“. A připomněla případy odmítnutých potratů a následné smrti pacientek.
Těhotná žena v Polsku se po diagnóze zhroutila. Nemocnice legální interrupci odmítla
Vzhledem k nim došlo na změny ve státních i soukromých zdravotnických zařízeních, která měla smlouvu s Národním fondem zdraví (NFZ, státní zdravotní pojišťovna), resort zdravotnictví upřesní podmínky smlouvy, uvedla ministryně.
„Není totiž možné, aby zdravotnické zařízení, které chce mít smlouvu s NFZ a dostávat od něj finance, provádělo v oblasti gynekologie a porodnictví jen některé zákroky a například legální interrupce zachraňující zdraví a životy žen ne,“ zdůraznila v Rádiu Zet ministryně.
Poláky pobouřila smrt těhotné ženy v nemocnici. Viní z ní „bezduché právo“
Jen sto legálních potratů ročně
Podle oficiálních statistik se v Polsku, které má kolem 37 milionů obyvatel, z nichž kolem 10 milionů jsou ženy v reprodukčním věku, provádělo legálně ročně kolem 100 interrupcí.
Ilegálně se podle různých zdrojů (např. Federace na pomoc ženám a plánování rodiny) v zemi i v zahraničí ročně podrobí interrupcím 150 tisíc až 200 tisíc těhotných Polek.
Polští lékaři, ale i vedení nemocnic se vyhýbají interrupcím kvůli jednoznačnému postoji katolické církve, která potraty zakazuje.