Článek
Premiér a zároveň předák SLD Leszek Miller se po setkání s předsedy zbývajících stran již bývalé koalice Markem Polem a Jaroslawem Kalinowským obrátil na prezidenta Aleksandera Kwaćniewského s prosbou o odvolání lidoveckých ministrů.
Napětí v koalici výrazně vzrostlo po čtvrtečním hlasování dolní parlamentní komory o zpoplatnění provozu na polských silnicích. Lidovci se v něm postavili na stranu opozice a přispěli tak k odmítnutí vládního návrhu zákona. Lidovečtí poslanci přitom nehlasovali proti svým koaličním partnerům zdaleka poprvé.
"Odmítnutím podpory vládním návrhům zákonů se PSL postavil mimo koalici," odůvodnil své rozhodnutí o rozvázání koalice premiér Miller. Připomněl, že ministři jeho vlády včetně lidoveckých nemohli v dolní parlamentní komoře počítat s loajalitou poslanců PSL. "Není možné být současně ve vládě a opozici. Jako premiér to neakceptuji a déle nemohu tolerovat. Nejsem a nebudu ničím rukojmím," zdůraznil Miller ve večerním televizním projevu.
Rozhodná reakce lidovců na rázný krok šéfa vlády na sebe nenechala dlouho čekat. "Rozvázání koalice, k němuž se rozhodla SLD, bereme jako signál, že starost o polské národní a hospodářské zájmy, o venkov a zemědělství a rovněž řešení problémů chudých přestalo být prvořadým úkolem," uvedla strana v oficiálním prohlášení pro tisk.
Po rozpadu koalice začala SLD hledat případné partnery, kteří by vládě pomohli zajistit většinu v dolní parlamentní komoře. Jde mimo jiné o Lidově demokratickou stranu (PLD), Konzervativně lidovou stranu (SKL) a Polský lidový blok (PBL).