Článek
"Některé prvky v rozhovorech s ruskou stranou dávají naději na dosažení dohody," citovala agentura Interfax náměstka íránské bezpečnostní rady Sajjada Alího Hosejnítaše, který rozhovory v ruském hlavním městě vedl. Hlavní část jednání se podle něj týkala schůzky vedení Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), které se sejde 6. března.
"Shodli jsme se, že je potřeba něco učinit. Ale to se samozřejmě netýká jen Íránu. Kromě toho jsme se dohodli, že i Rusko bude pracovat ve stejném směru," řekl. Podle Ruska i Íránu by měla být celá problematika vyřešena právě jen v rámci MAAE.
Podle íránského vyjednavače se obě strany shodly, že předložení "íránské otázky" Radě bezpečnosti OSN nebude konstruktivním krokem. Na potřebě zásahu RB OSN se už ale shodla rada ředitelů MAAE a prosazuje to i Západ, který je znepokojen možností, že by Teherán dostal do rukou atomovou zbraň.
Rusové: není to fiasko
Oficiální představitel ruského ministerstva zahraničí Michail Kamynin řekl, že Moskva na jednáních s íránskou delegací vyzvala Teherán, aby se opět připojil k moratoriu na všechny druhy prací souvisejících s obohacováním uranu, včetně výzkumných a inženýrských činností.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov nechtěl rozhovory označit za neúspěšné. Agentura ITAR-TASS informovala, že do Íránu se ve středu vydá šéf ruské Federální agentury pro atomovou energii (Rosatom) Sergej Kirijenko.
"Nechtěl bych užít termín fiasko nebo neúspěch před ukončením rozhovorů. Je potřeba počkat, až skončí," uvedl šéf ruské diplomacie. V úterý dopoledne vyjednávači obou stran jednali v přítomnosti expertů, mimo jiné právě z agentury Rosatom.