Článek
Cílem delegace, jejímiž členy jsou poslanci Spolkového sněmu a zemského sněmu Severního Porýní-Vestfálska, je podle jejího člena Christiana Blexe udělat si vlastní obrázek o „skutečné situaci v Sýrii“, což podle něj zpravodajství německých médií neumožňuje. AfD dlouhodobě označuje německá média za neobjektivní.
Sedm politiků AfD se na soukromé návštěvě Damašku setkalo mimo jiné s muftím šajchem Ahmadem Hasúnem, který v roce 2011 hrozil Evropě a Spojeným státům, že v případě intervence do jeho země vyšle na Západ sebevražedné atentátníky.
Treffen mit dem Großmufti, Ihre Exzellenz Dr. Ahmad Badr al-Din Hassoun. Betont, wie wichtig Trennung von Religion und Kirche ist! Ruft Syrer in Deutschland zur Rückkehr auf. Würde d. Aufruf auch von Berlin aus machen! Frau Merkel, laden Sie ihn doch mal zu sich ein. #syrienreise pic.twitter.com/7KdzrmfK2x
— Dr. Christian Blex (@ChristianBlex) 5. března 2018
Takové bylo setkání s Ahmadem Hasúnem. Ten podle Blexe vyzývá Syřany v Německu, aby se vrátili.
„Jeho Excelence je přesvědčená, že se 70 procent syrských uprchlíků vrátí zpět do Sýrie. Vyzývá všechny syrské uprchlíky, aby se vrátili do vlasti,“ napsal po setkání na Facebooku Blex.
Na rozdíl od Halabu (Aleppo) či Homsu byl Damašek, který politici AfD zatím navštívili, z velké části ušetřen následků válečných operací.
#Damaskus ist eine Reise wert, kann ich nur sagen. Die Leute sind höflich und das Essen schmeckt ausgezeichnet. Trotzdem vergessen wir nicht das alte arabische Sprichwort: Gott segne den, der Besuche macht – aber kurze. #familiennachzug #Syrienreise pic.twitter.com/lfKMBVT0o7
— Dr. Christian Blex (@ChristianBlex) 6. března 2018
Damašek stojí za návštěvu, píše Blex.
AfD v listopadu v německém parlamentu vyzvala, aby Berlín uzavřel s Damaškem dohodu a začal do země deportovat všechny syrské uprchlíky. Situace v rozsáhlých částech Sýrie se podle strany totiž „podstatně zlepšila“. Návrh vyvolal u ostatních parlamentních stran kritiku.
Syřané tvoří v posledních letech největší skupinu žadatelů o azyl v Německu. Loni jich o mezinárodní ochranu v zemi požádalo téměř 50 tisíc. Celkem jich od počátku války v Sýrii do Německa uprchlo kolem 700 tisíc. Od roku 2012 Německo nikoho do Sýrie nedeportovalo a nehodlá tak učinit přinejmenším do konce letošního roku.
AfD se dlouhodobě staví proti migraci. V loňských zářijových volbách získala 12,6 procenta hlasů a stala se třetí nejsilnější stranou v německém parlamentu.