Článek
Ke koalici totiž odmítla přistoupit Polská lidová strana (PSL) a velká část LPR, kabinet nebude mít v parlamentu většinu hlasů. "Mnoho ustanovení koaliční smlouvy vzbuzovalo naše obavy. Jsou špatné pro Polsko," uvedl předseda lidovců Waldemar Pawlak.
Nová koalice vystřídá menšinový kabinet premiéra Kazimierze Marcinkiewicze (PiS). Jeho vládní politici po sedm měsicích od voleb zjistili, že k prosazení zákonů potřebují stabilní podporu parlamentu. Proto začali jednat o většinové koaliční vládě.
V nové vládě budou extrémisté
Podle odborníků může koalice s populisty a nacionalisty poškodit obraz Polska v zahraničí. Sebeobrana a Liga polských rodin jsou považovány za extrémistická uskupení. Kvůli svým radikálním názorům dosud také stály na okraji politického dění.
Strany také negativně mluví o prodeji polské půdy cizincům nebo o zahraničních investicích. Politici LPR a Sebeobrany kriticky hodnotí i členství země v Evropské unii, LPR dokonce opakovaně vyzývala k vystoupení z EU.
Politici Sebeobrany pak mají navíc problémy se zákony. Šéf strany Lepper, o kterém se hovoří jako o budoucím vicepremiérovi, byl mimo jiné odsouzen ke čtyřletému podmíněnému trestu kvůli zablokování polsko-německého hraničního přechodu. Proslul i vulgárními výpady vůči politickým konkurentům.