Článek
Pokud nedostatečný počet zdravotníků přetrvává přes 90 dní, ředitel nemocnice může jít do vězení až na tři roky. Jestliže v důsledku tohoto stavu dojde k ohrožení života a zdraví vícera osob, může to být až deset let. V případě, že nastane těžká újma na zdraví nebo smrt, ředitel může dostat 8 až 12 let vězení a pokud se to bude týkat vícera osob, může být potrestán 10 až 15 lety vězení.
Příslušný zákon by podle představ resortu mohl platit od poloviny roku 2023. Musela by ho ale schválit vláda i parlament. „Cílem je preventivní působení hrozícího trestu, čímž se zabezpečí ochrana nejohroženější skupiny osob,“ uvedlo ministerstvo spravedlnosti.
Bývalá šéfka zdravotnického výboru slovenského parlamentu Jana Bittó Cigániková (SaS) varovala, že tento krok radikálně sníží zájem o práci šéfů nemocnic. Podle ní je řešením zlepšení pracovních a platových podmínek zdravotníků.
„Je zde riziko, že zabránit tomuto trestnému činu nebude v našich podmínkách možné. Přetrvává nedostatek zdravotníků a pacienti v nemocnicích někdy umírají, bohužel. Jaký dobrodruh se stane dobrovolně ředitelem nemocnice, když mu na konci dne může hrozit vazba?“ položila si otázku opoziční poslankyně.
Ředitelka fakultní nemocnice v Banské Bystrici Miriam Lapuníková považuje návrh za nepochopení práce manažerů zdravotnických zařízení. „Nedodržování personální normativy není úmysl, ale výsledek zoufalého nedostatku vybraných kategorií zaměstnanců na trhu práce,“ řekla ředitelka deníku Nový čas.