Článek
"Chci věřit, že s podpisem dnešní dohody se již Libérie nevrátí k dalšímu násilí plynoucímu z touhy po politické moci, nebo pod falešnou záminkou osvobození lidu," řekl nigerijský generál ve výslužbě Abdulsalami Abubakar, který byl hlavním zprostředkovatelem jednání trvajících deset týdnů. "Libérie již nepotřebuje osvoboditele, ale stavitele a tvůrce národa," prohlásil Abubakar.
V čele Libérie nyní stojí bývalý viceprezident Moses Blah, který nahradil Charlese Taylora. Ten se vzdal prezidentského křesla 11. srpna po zahraničním nátlaku, aby umožnil ukončení občanského konfliktu v zemi. Jeho odchod byl hlavní podmínkou liberijských rebelů, kteří kontrolují čtyři pětiny liberijského území, aby začali jednat s vládou o míru.
Bojující strany kandidáty nepostaví
Ta by měla řídit zemi dva roky, během nichž připraví volby. Na základě dohody nemají strany, které spolu vedly občanskou válku (dvě největší povstalecká hnutí a dosavadní kabinet), možnost jmenovat své kandidáty na nejvyšší funkce v nové prozatímní vládě a parlamentu.
Mezitím se snaží humanitární organizace z celého světa zlepšit zásobování obyvatelstva, jež je v krajní nouzi. V pondělí se však v bouři potopila loď vezoucí ze Sierra Leone zásilku pomoci v hodnotě 86 tisíc dolarů. Všech 19 mužů na palubě se podařilo zachránit a další pomoc je již na cestě.