Článek
Aktuální počet muslimů ve spolkové republice bude ještě o něco vyšší vzhledem k tomu, že letos do Německa přišlo přes 230 tisíc běženců převážně z muslimských zemí. Nově zveřejněná čísla jsou nicméně prvním oficiálním odhadem za několik let a dokládají mimo jiné změny ve složení muslimské komunity.
Data ukazují, že zatímco v roce 2008 tvořil podíl muslimů s tureckými kořeny 68 procent, na konci loňského roku už jen 51 procent. Druhou největší skupinou se i v důsledku příchodu statisíců syrských uprchlíků stali se 17 procenty muslimové z Blízkého východu.
„Čísla dokládají, že se muslimský život v Německu stává rozmanitější. Vzhledem k tomuto vývoji je třeba, aby se islámské organizace v Německu otevřely,“ uvedl ve středu německý ministr vnitra Thomas de Maiziére.
Skoro osm miliónů cizinců
Německé úřady v posledních měsících opakovaně zasahovaly proti salafistům a lidem podezřelým z podpory radikálního islámu, kteří tvoří výraznou menšinu německých muslimů. V polovině listopadu ministerstvo vnitra zakázalo činnost islámskému spolku Pravé náboženství, který podle úřadů podporoval ozbrojený džihád a rekrutoval bojovníky pro takzvaný Islámský stát.
Ze zprávy o migraci za loňský rok také vyplývá, že v Německu žije kolem 7,8 miliónu cizinců, z nichž 1,3 miliónu se narodilo ve spolkové republice. Téměř 54 procent z celkového počtu žije v Německu déle než deset let, 36 procent pak více než 20 let. Migrační kořeny má dohromady asi 17,1 miliónu lidí.
Celkový počet obyvatel Německa loni stoupl o více než milión. Do země přišlo 2,14 miliónu lidí, včetně asi 890 tisíc běženců, a opustilo ji kolem miliónu lidí. Na 45 procent přistěhovalců tvořili občané ostatních zemí Evropské unie.