Hlavní obsah

Útočník z Magdeburku byl na internetu k islámu velmi kritický. Deklaroval obavy z islamizace Německa

3:42
3:42

Poslechněte si tento článek

Aktualizováno

Na sociálních sítích se objevily záběry ze zadržení muže podezřelého z pátečního útoku autem na vánoční trh v Magdeburku, při němž zahynulo nejméně pět lidí a více než 200 utrpělo zranění. Na záznamech je vidět, jak řidič před namířenými pistolemi policistů leží na zemi a čeká na své zatčení. Útočník byl na internetu k islámu velmi kritický a obával se islamizace Německa.

Foto: Axel Schmidt, Reuters

Auto značky BMW s poškozeným nárazníkem a rozbitým čelním sklem

Článek

„Ruce za záda!“ a „Zůstaň tam ležet!“ volá na muže jeden z příslušníků zásahové jednotky. Po chvíli přijely policejní posily, které řidiče obklíčily.

Muž se na dlažbu položil vedle tmavého auta značky BMW, které si krátce před činem pronajal v půjčovně. Podle deníku Bild je na snímcích vidět silně poškozený nárazník vozidla a rozbité čelní sklo.

Útočníkem je 50letý lékař jménem Taleb Abdul Jawad původem ze Saúdské Arábie. Bydlel v sasko-anhaltském Bernburgu, kde také pracoval jako psychiatr na tamní klinice a měl na starosti drogově závislé trestance. Na místo činu do Magdeburgu to měl asi 45 kilometrů.

V Německu je od roku 2006 a již osm let má status politického uprchlíka s časově neomezeným povolením k pobytu. Úřady jej dosud neregistrovaly jako extremistu.

Motiv jeho činu není zatím jasný. Spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová řekla, že zadržený muž je islamofob a že to je zatím jediná věc, kterou lze potvrdit.

Podle magazínu Der Spiegel působil léta jako aktivista, jenž radil ženám ze Saúdské Arábie, jak utéci ze země. Měl dokonce provozovat web s informacemi o detailech německého azylového systému.

Vyjádření, která prý muž donedávna zveřejňoval na sociálních sítích, nasvědčují tomu, že se mohl cítit pronásledován. Podle rešerší veřejnoprávní rozhlasové a televizní stanice Westdeutscher Rundfunk (WDR) byl muž na internetu k islámu velmi kritický a obával se islamizace Německa.

Například v rozhovoru pro deník Frankfurter Allgemeine v roce 2019 islám ostře napadal. „Jsem nejagresivnější kritik islámu v historii,“ řekl tehdy s tím, že se rozhodl zůstat v Německu. Dodal, že pokud by se vrátil do vlasti, byl by popraven.

Der Spiegel dále uvedl, že Taleb A. „je zjevně stoupencem Alternativy pro Německo (AfD)“, tedy strany, která bojuje proti přistěhovalectví a islámu. Před osmi lety napsal na tehdejší síti Twitter, že má úmyslu společně s AfD spustit projekt „akademie pro bývalé muslimy“. Když se jej jeden uživatel zeptal, proč právě s AfD, Taleb A. odpověděl: „Kdo jiný potírá islám v Německu?“

Na síti X se mezitím přihlásil uživatel, který vystupuje pod jménem Bratr Rachid. Prezentuje se jako bývalý muslim, jenž konvertoval ke křesťanství, a současně jako „expert na terorismus“ a „bojovník za svobodu slova, lidská práva a náboženskou svobodu“.

Ve svém příspěvku napsal, že pozorně sleduje osudy lidí, kteří se odvrátili od islámu, spojuje se s nimi na internetu a dělá s nimi rozhovory. Dvakrát - v letech 2018 a 2020 - se prý obrátil i na útočníka z Magdeburku, aby na kameru sdílel svůj příběh, v obou případech prý ale odmítl.

Saúdský lékař najel na vánočních trzích v Magdeburku do davu lidí. Pět mrtvých a přes 200 zraněných

Evropa

Výběr článků

Načítám