Článek
V postižené oblasti mezitím pokračují záchranné práce. Záchranáři i příbuzní desítek pohřešovaných v troskách domů a hotelů pátrají po přeživších. Přes 54 000 lidí muselo kvůli neštěstí opustit své domovy.
"Nemáme žádné informace, že by tam byli i nějací Češi," řekla Eva Hidajatová z velvyslanectví ČR v Jakartě. Nejvíce postižená oblast u Pangandaranu na jihu ostrova podle ní u českých turistů nepatří k nejvyhledávanějším lokalitám, těmi jsou pro ně spíše střední či východní část ostrova.
Agentura AP s odvoláním na záchranáře napsala, že mezi oběťmi jsou tři Nizozemci a Švéd a nespecifikovaný počet Pákistánců. Nizozemské ministerstvo zahraničí však zatím smrt svých občanů nepotvrdilo.
Varování před tsunami přišlo, ale nedostalo se k lidem
Postižení obyvatelé si stěžují, že je nikdo před tsunami nevaroval, ačkoli smrtící vlna dorazila k pobřeží Indonésie necelou hodinu po zemětřesení. "Policie ani úředníci nás před tsunami nevarovali," prohlásil místní rybář. "Když se náhle objevila velká vodní stěna, začal jsem křičet a utíkat."
Indonésie zahájila budování varovného systému po ničivé tsunami v roce 2004, dokončen však bude nejdříve v roce 2009. Tichomořské centrum varování před tsunami na Havaji sice vydalo upozornění na možný vznik vlny 17 minut po zemětřesení, což svědčí o tom, že varování přišlo včas, jak zdůrazňují představitelé OSN. Varována byla i Austrálie a Nikobary.
Informace se ale nedostala přímo k lidem v ohrožených oblastech Indonésie, což potvrzují i představitelé Červeného půlměsíce. "Cítili jsme zemětřesení a pak viděli rodiny utíkat od moře, přičemž křičely tsunami, tsunami," řekl Pak Limin, který narychlo opustil svůj dům Pangandaranu.
Zemětřesení o síle 7,7 stupně Richterovy škály v Indickém oceánu v pondělí vyvolalo dva metry vysokou vlnu tsunami, která pak zasáhla Jávu. Podle záchranářů jsou mezi oběťmi občané Nizozemska, Švédska a Pákistánu.