Článek
Policie podle sdružení učitelů minulou středu vytáhla ze střední školy v Ardabílu studentky a přinutila je účastnit se provládní demonstrace.
Když odmítly zpívat hymnu oslavující duchovního vůdce ájatolláha Chameneího a místo toho vykřikovaly protivládní hesla, byly zbity.
Po návratu do třídy policisté do školy vtrhli znovu a opět zmlátili studentky. Sedm z nich zranili, desítku zatkli.
Mezi zraněnými byla i Panahiová, která měla na následky zranění zemřít v nemocnici. Další studentka je podle serveru Iran International hospitalizovaná v kritickém stavu.
Íránské úřady ale dívčinu smrt rozporují, stejně tak íránská státní televize. Ta uvedla, že Asra zemřela po „problémech se srdcem“, informovala BBC. To měl údajně v rozhovoru pro státní televizi říct i Asřin strýc.
Zmiz, křičely íránské studentky na prezidenta Raísího při jeho návštěvě univerzity
Sdružení íránských učitelů ale ve vyjádření vyzvalo íránského ministra školství Yousefa Nouriho k rezignaci.
V příspěvku sdíleném na sociální síti Telegram sdružení avizovalo, že pokud nebudou přijata neodkladná opatření, vyhlásí učitelský odborový svaz v provincii Ardabíl stávku, na kterou má dle ústavy nárok.
Sdružení si též vytyčilo sedm požadavků, mezi nimiž je rezignace ředitele střední školy, kterou dívka navštěvovala. Dále vystoupení ministra školství provincie Ardabíl v médiích, kde by o represích ve školách detailně promluvil.
Požaduje rovněž rezignaci školních představitelů v provincii nebo soudní obžalobu proti policii.
Smrt dívky zvedla další vlnu protestů v provincii Ardabíl, i ty se ale policejní složky snažily potlačit.
OSN: Při represích zemřelo až 23 dětí
Asra Panahiová ale není jedinou obětí policejních represí při protivládních protestech. Nika Shakaramiová a Sarina Esmailzadehová se podle BBC také staly oběťmi brutálních policejních zásahů.
Stejně jako v případě Panahiové se i jejich příbuzní ve vyjádření pro íránskou státní televizi zastávali policistů a tvrdili, že dívky nezemřely jejich rukou.
„Některé zdroje tvrdí, že zemřelo až dvacet tři dětí,“ uvedl Úřad Vysokého komisaře OSN pro lidská práva s tím, že nejméně v sedmi íránských provinciích další desítky nezletilých policisté zranili střelbou ostrými náboji či bitím.
„Úřad Vysokého komisaře vyjádřil hluboké znepokojení nad neutuchající násilnou reakcí bezpečnostních sil proti demonstrantům a nad zprávami o zatýkání, zadržování a zabíjení dětí,“ cituje představitele OSN stanice BBC.
Policisté v Íránu rozhánějí demonstranty ostrými náboji
Protivládní protesty začaly po zabití Mahsy Amíníové mravnostní policií 16. září. Dvaadvacetiletá žena, která popudila policii nesprávným zahalováním, byla ubita v policejní vazbě.
Demonstrace proti vládě duchovního vůdce ájatolláha Chameneího a na podporu íránských žen policie už více než měsíc tvrdě potlačuje.
Protesty se přelily i na univerzity, kde složky též zasahovaly. Od září podle lidskoprávních skupin přišlo po policejních represích o život přes 150 lidí.