Článek
„Ruská strana zdůraznila nezbytnost obnovení jednání mezi USA a hnutím Tálibán,“ citovala agentura RIA Novosti z prohlášení ruského ministerstva zahraničí. Tálibán podle resortu potvrdil ochotu k pokračování dialogu s Washingtonem.
Mluvčí Tálibánu v Kataru upozornil, že jde o první zahraniční cestu představitelů hnutí poté, co americký prezident Donald Trump minulý týden kvůli pokračujícímu násilí v Afghánistánu ukončil mírové rozhovory. Šéf Bílého domu přitom tvrdil, že rozhovory s táliby jsou „mrtvé“. Na Twitteru tehdy oznámil, že kvůli teroristickému útoku v Kábulu ruší mírové rozhovory a odvolal také chystané tajné schůzky s lídry Tálibánu a afghánským prezidentem Ašrafem Ghaním. Ty se měly údajně uskutečnit 8. září v Camp Davidu.
Moskva: Proces není mrtvý
Americký ministr zahraničí Mike Pompeo prohlásil, že zvláštní vyslanec USA pro Afghánistán Zalmay Khalilzad, který měl organizaci rozhovorů na starosti, byl povolán zpět do Washingtonu. V rozhovoru pro televizi Fox News nicméně později vyjádřil naději, že rozhovory budou obnoveny, aniž sdělil možný termín.
Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid oznámil, že hnutí zrušilo zákaz působení Mezinárodního výboru Červeného kříže v Afghánistánu
Moskva dala najevo, že přerušení jednání delegace Tálibánu v USA lituje, zároveň prý ale doufá, že jednací proces „byl pozastaven, ale není mrtvý“. Kabulov zdůraznil, že „dosažení dohody je důležité pro urovnání situace v Afghánistánu“. Rusko letos již dvakrát hostilo jednání mezi Tálibánem a předními afghánskými osobnostmi.
Hnutí zrušilo zákaz Červeného kříže
Média zároveň citovala nejmenovaného zástupce Tálibánu, podle něhož návštěva delegace hnutí v Moskvě je součástí úsilí o získání regionální podpory. Další setkání by se podle něj měla uskutečnit v Číně, Íránu a středoasijských státech. Řekl zároveň, že cílem těchto návštěv není ani tak snaha o oživení jednání s USA, ale o získání podpory, jež by přiměla Američany opustit Afghánistán. Tálibán přitom údajně nabízí bezpečnostní záruky a udržení pod kontrolou extremistických skupin.
Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid v neděli oznámil, že hnutí zrušilo zákaz působení Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) v Afghánistánu, který platil od dubna. Přislíbilo zároveň bezpečnost pro jeho pracovníky při humanitární práci v oblastech pod svou kontrolou.
„Islámský emirát obnovuje dřívější bezpečnostní záruky pro MVČK v Afghánistánu a instruuje všechny mudžáhidy, aby otevřeli cestu pro aktivity MVČK a dbali na bezpečnost jeho zaměstnanců,“ citovala agentura Reuters z prohlášení hnutí.
Trump v sobotu oznámil, že syn dříve zlikvidovaného vůdce teroristické sítě al-Kajdá Usámy bin Ládina Hamza byl zabit při americké protiteroristické operaci v Afghánistánu a Pákistánu. Potvrdil tak zprávy amerických médií z konce července, že Hamza bin Ládin je mrtvý. Bílý dům však neupřesnil, kdy USA operaci proti Hamzovi, kterému bylo zhruba 30 let a který byl považován za otcova oblíbence, podnikly.
USA zařadily syna vůdce organizace na černou listinu mezinárodních teroristů v lednu 2017 a letos pak vypsaly odměnu jeden milion dolarů (asi 22,5 milionu korun) za informace, které ho pomohou dopadnout. Hamza vyzýval k boji proti USA, Izraeli a dalším spojencům USA.