Článek
Schiavone byl šéfem takzvaného klanu Casalesiů, který působil především na severu regionu Kampánie.
Schiavoneho policie dopadla v roce 1998 a za své kriminální aktivity, mezi kterými je účast na několika vraždách, byl opakovaně odsouzen k doživotí. Prakticky celý svůj pobyt ve vězení strávil ve zpřísněném režimu 41-bis , kdy vězeň tráví čas na samotce a má velmi omezené kontakty s okolím.
Podle italského tisku Schiavone začal spolupracovat s justicí před několika týdny. Stalo se tak krátce poté, co byl převezen do specializovaného střediska pro nemocné vězně v Aquile, což podporuje tezi, že se rozhodl spolupracovat kvůli zdravotním problémům.
Neapolský soud poslal 16 mafiánů na doživotí za mříže
Odsouzení představitelé mafie většinou dostávají různé úlevy, pokud se rozhodnou spolupracovat s justicí. V případě, že tak neučiní, jsou většinou drženi i velmi dlouhou dobu ve zpřísněném vězeňském režimu a někteří z nich ve vězení i zemřeli.
V letech 2018 a 2021 začali vypovídat Schiavoneho nejstarší synové Nicola a Walter, kteří byli rovněž ve vězení. Podle odborníků by mohl Schiavone vypovídat o vztazích mezi organizovaným zločinem, politiky a podnikateli. Jeho klan se například podílel na nelegální likvidaci velkého množství nebezpečného odpadu v okolí Caserty, což v oblasti vedlo ke zvýšenému výskytu rakoviny.
„Prozradí v rámci spolupráce významné informace, nebo si bude počínat jako syn, manželka (a další bývalí šéfové), kteří toho dosud prozradili velmi málo?“ komentoval zprávu novinář a spisovatel Roberto Saviano, který o organizovaném zločinu v okolí Neapole napsal řadu knih. O výpovědích nemají italští novináři zatím bližší informace, protože se uskutečnily v utajeném režimu.