Článek
„Stát Texas nepředložil žádné věrohodné důkazy o tom, že instalované bóje významně omezily nelegální přistěhovalectví přes řeku Rio Grande,“ odůvodnil své rozhodnutí soudce David Ezra. Dodal, že bariéra může uškodit vztahům mezi Mexikem a Spojenými státy. Texas navíc dostal zákaz do řeky umisťovat jakékoliv další konstrukce či předměty.
Jižní soused USA si na bariéru několikrát oficiálně stěžoval, diplomatickými vztahy s Mexikem argumentovala i Bidenova administrativa, která navíc varovala, že překážka ohrožuje lidské životy i okolní přírodu. Podle federální vlády byly bóje navíc instalovány bez patřičných povolení a nezákonně narušují právo plavby po řece.
VIDEO: Migrants wade into the Rio Grande from the Mexican shore to avoid the string of large orange buoys placed by Texas to block their passage, before crossing to Eagle Pass in south Texas. pic.twitter.com/swfMoT0YeL
— AFP News Agency (@AFP) August 31, 2023
Guvernér to nevzdává
„Rozhodnutí soudu jen prodlužuje svévolné odmítání prezidenta Joea Bidena uznat, že Texas se oprávněně snaží dělat to, s čím měl on sám dávno začít,“ reagoval na verdikt republikánský guvernér Greg Abbott, který hodlá v právní bitvě pokračovat.
S instalací plovoucí bariéry v řece Rio Grande začal Texas v červenci s tím, že má jít o úsek dlouhý 305 metrů. Část bójí byla opatřena ostnatým drátem, rozmístěny byly u města Eagle Pass, v jehož okolí už tento fiskální rok americké úřady evidují 270 tisíc zadržení nelegálních migrantů. Počátkem srpna Mexiko spojilo novou bariéru se smrtí dvou migrantů, jejichž těla se v řece našla.