Článek
Devětačtyřicetiletá poslankyně a básnířka Jónsdóttirová odmítá svou stranu řadit podle kritéria levicové nebo pravicové politiky. Podle ní jde Pirátům o změnu systému a o skoncování s korupcí a nepotismem. Tento program jim zajistil deset křesel v 63členném parlamentu, kde měli před tím jen tři poslance.
Předchozí dva pokusy vytvořit koaliční vládu ztroskotaly. Nezdarem skončily snahy předsedkyně Levicově-zeleného hnutí Katrín Jakobsdóttirová i předsedy středopravé Strany nezávislosti Bjarnima Bedediktssona.
KOMENTÁŘ DNE: | |
---|---|
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem |
Právě Strana nezávislosti volby vyhrála a dostala proto jako první šanci kabinet sestavit. Levicově-zelené hnutí obsadilo druhé místo a příležitost vytvořit vládu získalo hned po Bedediktssonovi. Nyní přišli na řadu Piráti jako třetí nejsilnější strana.
V případě i jejich neúspěchu by prezident teoreticky ještě mohl pověřit sestavením vlády nejmenší parlamentní strany - Sociálně demokratickou alianci a nová liberální uskupení Jasná budoucnost a Vidreisn, což v islandštině znamená obnova či reforma.
Islandské volby se konaly předčasně a vypsány byly po dubnovém odstoupení tehdejšího premiéra Sigmundura Davída Gunnlaugssona. Důvodem jeho rezignace bylo zveřejnění takzvaných Panamských dokumentů, ve kterých figurovalo také jeho jméno a které odhalují praktiky převádění peněz do daňových rájů.