Článek
Kochová je astronautkou amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) a od roku 2013 absolvovala už několik misí na Mezinárodní vesmírnou stanici. Drží rekord v nejdelším samostatném letu ženy do vesmíru, když na oběžné dráze strávila 328 dní. Spolu s Jessikou Meirovou (45) se v říjnu 2019 zúčastnila prvního čistě ženského výstupu do vesmíru.
Než se stala astronautkou, pracovala jako elektroinženýrka v NASA a žila v Antarktidě jako výzkumnice. Po návratu z ISS řekla, že být vybrána k letu na Měsíc by pro ni bylo „neuvěřitelnou ctí“. „Musela bych dlouho přemýšlet o tom, jaká by byla má první slova po vstupu na měsíční povrch,“ dodala.
Norm Knight, šéf Ředitelství letových operací NASA, Kochovou chválil jako neúnavnou a s „pracovní morálkou a ochotou přiložit ruku k dílu, jakou může mít jen ten, kdo v dětství trávil léto prací na farmě“.
NASA představila astronauty, kteří obletí Měsíc
Utajeně co nejdéle
Kochová dostala přednost před Anne McClainovou (43), veteránkou z války v Iráku, která na nejvyšší úrovni hrála ragby, a Kaylou Barronovou (33), absolventkou Cambridge, jež sloužila na jaderných ponorkách.
McClainová hrála během studií na univerzitě v Bathu ragby v anglické ženské Premiership a později reprezentovala Spojené státy. „Sport mě naučil odvaze, houževnatosti a mentálnímu soustředění, které jsou pro astronauta nezbytné,“ řekla podle listu The Daily Telegraph.
Hráčskou kariéru však přerušila válka a místo účasti na mistrovství světa v ragby žen v roce 2006 absolvovala 216 bojových misí nad Irákem. V roce 2013 si ji vybrala NASA a ve vesmíru prožila více než 200 dní.
Barronová vystudovala magisterský obor jaderného inženýrství na univerzitě v Cambridgi, kde se zabývala konceptem reaktoru nové generace. Než se v roce 2017 stala astronautkou, dokázala se prosadit jako jedna z prvních žen na ponorce amerického námořnictva.
Ačkoli NASA v souladu s tradicí držela jmenný seznam v tajnosti do poslední chvíle, zpravidla zasvěcený list The Houston Chronicle v sobotu doporučoval vsadit si na pilotku, popřípadě vědkyni. Pozdější vítězku viděl až na třetím místě.