Článek
Sebevražedný atentátník v mikrobusu dojel k policejní stanici v Mahavílu, ležící poblíž Híly a Babylónu asi 70 kilometrů jižně od Bagdádu.
Jiná policejní stanice v Nadžáfu se ve čtvrtek ráno dostala pod palbu šíitských milic Muktady Sadra. Přestřelka s přílušníky americké námořní pěchoty trvala dvě hodiny.
Značný počet útočníků, o nichž se předpokládá, že jsou členy Mahdího armády, zaútočilo na kulomety, granátomety a ručními zbraněmi na policejní stanici okolo třetí ráno," stojí v prohlášení amerických sil. K útoku došlo den poté, co milice propustila pět policistů, která zajala v neděli.
Po útoku guvernér města požádal, aby se do něj vrátily americké síly. Útoky z tohoto týdne ukončily červnové příměří uzavřené s milicemi Muktady Sadra.
Koalice nemíní dál ustupovat únoscům
Mezinárodní koalice v Iráku se dohodla, že nebude ustupovat únoscům cizinců v zemi. Oznámil to ve středu mluvčí amerického ministerstva zahraničí Richard Boucher s odvoláním na společné politické prohlášení 32 členů koalice, včetně Česka a Slovenska.
"Jako členové mnohonárodních sil v Iráku jsme jednotni v naší vůli neustupovat teroristům, ani nepodléhat jejich hrozbám. Všichni si myslíme, že ustupovat teroristům jen ohrozí všechny členy koalice," citoval mluvčí z dokumentu, který mají podle USA členové koalice zveřejnit v příštích dnech.
Prohlášení přichází poté, co Filipíny nedávno stáhly síly, aby zachránily jednoho svého zajatého občana. Pod tlakem teroristů přestaly v Iráku již dříve působit Španělsko, Honduras a Dominikánská republika. K tomuto kroku se prý začaly chystat také Thajsko, Norsko, Nový Zéland a Estonsko. Naopak například Ukrajina a Austrálie hodlají jednotky posílit.