Článek
Jeho mluvčí John Smith řekl, že žalobci nemají v úmyslu žádat pro obviněné trest smrti, budou-li usvědčeni, ale za možný trest považují až doživotí. Datum procesu nebylo stanoveno, ani složení panelu důstojníků, kteří případy vyslechnou.
Jemenec Alí Hamza Ahmad Sulajmán al-Bahlul byl podle Pentagonu hlavním účetním al-Kajdá a dohlížel na pašování zbraní. Společníkem Usámy měl být již od jeho pobytu v Súdánu v polovině 90. let.
Ibráhím Ahmad Mahmúd al-Kusí ze Súdánu měl na starosti přípravu videonahrávek oslavující zabíjení Američanů pro účely náboru dalších členů organizace a jejich výcviku k útokům proti USA a dalším zemím.
"Nejde nutně o nejhorší z nejhorších či nejpověstnější případy. Jde o ty, které jsou v této chvíli připraveny k obžalobě," sdělil nejmenovaný americký vojenský zdroj.
Dva roky vězní 650 lidí
Al-Bahlul a al-Kusí jsou dva ze šesti vězňů na Guantánamu, které prezident George W. Bush jmenoval jako podezřelé, proti nimž se uvažuje o procesu. Na základně je už dva roky přes 650 vězňů ze 43 zemí, většinou zajatých při invazi do Afghánistánu na podzim 2001.
Tribunál má podle dostupných informací tvořit porota sedmi důstojníků. K odsouzení obžalovaného bude třeba souhlas nejméně čtyř z nich, k trestu smrti jen jednomyslnost. Konečné slovo k odsouzení mají mít prezident George W. Bush a ministr obrany Donald Rumsfeld.