Článek
Armádní činitelé se ale obávají, aby úspěch nebyl vyhlašován předčasně. Povstalci totiž stále disponují 12 až 20 tisíci bojovníky, mají dostatek peněz a schopnost rychle měnit taktiku k provádění smrtících úderů.
V jejich čele nestojí většinou cizinci, ale sami Iráčané. Ze zahraničních bojovníků převažují mezi radikály Syřané.
Velitelé armády USA se přesto shodují, že vzbouřenci jsou nyní slabší a výcvik iráckých ozbrojených sil výrazně pokročil, uvedl list. Výcvik nových ozbrojených sil má na starosti mimo jiné více než dva tisíce amerických odborníků.
Zatím přípravným řízením prošlo zhruba 152 tisíc Iráčanů, kteří slouží přímo v armádě či u policie. NYT však upozorňuje, že pořádkové síly mají nízkou morálku. Nechybějí ani případy hromadného opouštění posádek nebo neplnění pracovních povinností.
Promyšlené útoky
Počet povstaleckých útoků proti spojeneckým silám klesl na 30 až 40 denně ve srovnání se 140 údery, které povstalci zasazovali každý den krátce před lednovými volbami do iráckého parlamentu. Jen polovina z nynějších útoků přináší materiální či lidské ztráty.
V březnu zahynulo v Iráku 36 vojáků, což je nejnižší bilance ztrát od února 2004, kdy padlo jednadvacet mužů, napsal deník. Nejčastěji umírají na silnicích, poté co jejich vozidla nejedou na miny.
NYT také konstatuje, že vzbouřenci jsou nyní mnohem systematičtější. Útočí po pečlivém plánování a chtějí napáchat co největší škody. Jejich terči se stali civilisté. Bomby proto explodují na rušných místech, mj. před nemocnicemi, školami či policejními stanicemi.