Článek
Mezi oceněnými jsou rovněž účastníci protifašistického a protikomunistického odboje, dále vědci a odborníci, jakož i herec Juraj Kukura. Herečka Zdena Studenková už předem vyznamenání od Pellegriniho odmítla, což zdůvodnila situací ve slovenské kultuře.
„Oslovili mě, slušně jsem poděkovala a odmítla,“ řekl herečka Denníku N. „Nemám potřebu převzít toto ocenění v situaci, v jaké se momentálně nachází kultura na Slovensku,“ dodala herečka, kterou si diváci v České republice pamatují především z veselohry století S tebou mě baví svět.
Herečka konstatovala, že za jiných okolností by vyznamenání považovala za čest, ale vzhledem k tomu, co se ve slovenské kultuře děje, vyznamenání nemůže přijmout. Situaci v kultuře podle ní nikdo neřeší a jen se v ní přitvrzuje.
Část slovenských umělců už dříve vystoupila proti ministryni kultury Martině Šimkovičové (SNS), která mimo jiné odvolala ředitele předních kulturních institucí v zemi, například generálního ředitele Slovenského národního divadla Mateje Drličku a ředitelku Slovenské národní galerie Alexandru Kusou.
Piffl dostal vyznamenaní in memoriam
Alfred Piffl (1907-1972) v prvních poválečných letech působil v Česku jako pověřený ředitel ústeckého muzea a archivu, které převzal od původní německé správy. Později odešel na Slovensko, kde se zasloužil o počátky záchrany Bratislavského hradu a kde také zemřel. Pellegrini udělil Pifflovi Pribinův kříž I. třídy za mimořádné zásluhy o kulturní rozvoj Slovenska.
„Jsou to lidé, kteří se na nás neusmívají z titulních stránek bulvárních médií a často o nich nečteme ani na sociálních sítích. Jsou to lidé, které ve většině případů možná běžně potkáváme v tramvaji, v autobusu nebo v práci. A ani netušíme, že jejich poznání posouvá vědu, kulturní a vědeckou znalost Slovenska o řádný milník kupředu,“ řekl o oceněných Pellegrini. Vyznamenání předával poprvé od loňského června, kdy se ujal prezidentské funkce.
Státní vyznamenání in memoriam dostal také horolezec Jozef Psotka, který v roce 1984 zemřel při sestupu z nejvyšší hory světa Mount Everest. Psotka byl součástí československé vědecko-horolezecké expedice a vrcholu světa tehdy dosáhl spolu se svým krajanem Zoltánem Demjánem.
Před rokem tehdejší slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyznamenala 33 osobností z různých oblastí společenského života. Mezi oceněnými byli i pomocný biskup pražský Václav Malý a český historik Jan Rychlík.