Článek
V dokumentu, z nějž citovala agentura Reuters, se dále uvádí, že Peking bude na všech mezinárodních fórech hovořit „objektivním a racionálním hlasem“ a „aktivně prosazovat mírové rozhovory“.
Ještě předtím čínské ministerstvo zahraničí informovalo, že víkendová schůzka zástupců asi 40 zemí v saúdskoarabské Džiddě věnovaná Ukrajině „přispěla k upevnění mezinárodního konsenzu“. Čína byla jedním z účastníků jednání, na nějž ovšem nebylo pozváno Rusko.
Čínský vyslanec pro euroasijské záležitosti Li Chuej byl podle sdělení „v intenzivním kontaktu se všemi stranami ohledně politického urovnání ukrajinské krize“. „Vyslechl si názory a návrhy všech stran a dále upevňoval mezinárodní konsenzus,“ uvedlo rovněž ministerstvo v prohlášení.
China's decision to join talks in Saudi Arabia this weekend seeking to end Russia's war in Ukraine signals possible shifts in Beijing's approach, but not a U-turn in its support for Moscow https://t.co/TjdjG1UahM
— Reuters (@Reuters) August 6, 2023
Li Chuej, který Čínu v Džiddě zastupoval, letos v květnu podnikl jako zvláštní vyslanec Pekingu cestu po šesti evropských zemích ve snaze nalézt společnou základnu pro politické řešení rusko-ukrajinského konfliktu. Účast čínského zástupce na schůzce v Saúdské Arábii byla vnímána jako velmi významná, protože Peking se profiluje jako důležitý partner Moskvy.
Cílem dvoudenního jednání v Džiddě bylo podle médií přesvědčit velké rozvojového země na jižní polokouli ke shodě se Západem, pokud jde o ruskou invazi na Ukrajinu. Tyto země totiž na rozdíl od Západu zaujímají k válce spíše neutrální postoj. Ačkoli agresi většinou odsoudily, nezavedly například protiruské sankce.
Schůzka v Džiddě skončila bez konkrétní dohody. Účastnické země se pouze zavázaly, že budou pokračovat v mezinárodních konzultacích a mírovém úsilí.