Článek
Letouny budou rozprašovat chemikálie tak, aby uvolnily déšť nad rezervoáry a řekami. K rozptýlení přízemní mlhy či smogu je připraveno 48 vozidel. Na omezení emisí se budou podílet i okolní provincie.
Nepřízeň počasí by totiž mohla pokazit slávu, jejíž součástí je i největší vojenská přehlídka za posledních nejméně deset let.
Rakety a chemie
Rozsáhlá operace „čisté nebe“ by mohla překonat i loňská opatření pro zahajovací ceremoniál srpnové olympiády v Pekingu. Tehdy bylo odpáleno do mraků 1100 raket.
Jak poznamenal britský list The Guardian, Čína má nejrozsáhlejší infrastrukturu na vyvolávání deště na světě – je do ní zapojeno na 50 tisíc lidí. Jejich úkolem je zpravidla zmírňovat sucho na vyprahlém severu země. O nadcházejícím svátku se budou snažit, aby voda z mraků spadla dřív, než by oblaka dorazila k Pekingu.
Jasnou oblohu si přejí i vojenští piloti, kteří přelétnou nad středem města, a účastnící mohutného průvodu. Jasné počasí potřebuje také obří ohňostroj.
Některá bezpečnostní opatření ale řadu obyvatel Pekingu rozladila. Při nácviku programu v minulých dnech neměli podél trasy vycházet na balkón či si fotit tanky a další techniku. Úřady zakázaly i prodej nožů v obchodech a vyhlásily bezletovou zónu pro pouštění draků a závodních holubů.