Článek
„Probrána byla tematika informační bezpečnosti a opatření proti vměšování západních tajných služeb do vnitřních záležitostí obou zemí,“ uvádí se v prohlášení ruské bezpečnostní rady.
Zástupci Ruska a Íránu si podle něj rovněž vyměnili názory na řadu mezinárodních otázek, včetně situace na Ukrajině a na Blízkém východě.
O Patruševově příjezdu informovala i íránská státní agentura v anglicky psaném tweetu. Podle analytiků z washingtonského Institutu pro studium války (ISW) Íránci pravděpodobně chtějí upozornit mezinárodní publikum na prohlubující se spolupráci mezi Moskvou a Teheránem.
The secretary of Russia's National Security Council arrived in Tehran at an invitation extended to him by his #Iranian counterpart https://t.co/ECcr7i78cV pic.twitter.com/Q8GeivnXIP
— IRNA News Agency (@IrnaEnglish) November 9, 2022
Rusko v posledních týdnech používá drony íránské výroby zejména k útokům na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Ukrajinská rozvědka před týdnem uvedla, že Rusko by tento měsíc od Íránu mělo obdržet více než 200 dronů Šáhed-136, Mohádžer-6 a Araš-2. Média s odvoláním na nejmenované západní představitele rovněž uvedla, že Moskva čeká také na dodávku íránských balistických raket.
O víkendu Teherán poprvé připustil, že Moskvě dodal „malý počet“ bezpilotních letounů. Uvedl ale, že byly dodány ještě před začátkem války. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil tvrzení o omezeném počtu dronů za lživé, kyjevské síly podle něj sestřelují nejméně deset takových bezpilotních letounů za den.
Patrušev jako blízký spojenec prezidenta Vladimira Putina patří k nevlivnějším postavám v ruském bezpečnostním aparátu.
Rusko a Írán se snaží navázat těsnější vztahy v reakci na izolaci obou zemí ze strany Západu. Teherán tvrdí, že „Američané a další nepřátelé“ chtějí svrhnout tamní režim podněcováním současných protivládních protestů. Na západní „vměšování do vnitřních záležitostí“ Ruska i okolních zemí si ruští představitelé stěžují pravidelně.